13/01/2020
West Side (old) - - - - - 20 -
SKG Sonics - - - - - 60 -

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους SKG Sonics!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους κατέκτησαν οι SKG Sonics, καθώς επικράτησαν των West Side με σκορ 20-60.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν οι διαθέσεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι μπήκαν δυνατά με τον συνήθη ύποπτο Τάσο Τροφίδη να πετυχαίνει τους 13 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Από τους West Side, Τριανταφυλλίδης, Μαρκίδης και Αραμπατζής Θανάσης πέτυχαν από δύο πόντους. Σκορ δεκαλέπτου 6-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα από πλευράς σκορ, από τους Sonics ανέλαβαν δράση οι Δούκας και Μελισσάς. Ο Σαρόγλου πέτυχε ένα τρίποντο για τους γηπεδούχους και οι Μαρκίδης και Αραμπατζής Θανάσης από δύο πόντους. Σκορ ημιχρόνου 13-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sonics μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Τροφίδης, Καρακούσης και Καποδίστριας ήταν μαχητικοί, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και πέτυχαν εύκολα καλάθια. Οι West Side πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους με τους Βουλγαράκη και Τριανταφυλλίδη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Από τους West Side ο Μαρκίδης πέτυχε τους τρεις πόντους της ομάδας του. Οι Sonics είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Ο κόουτς Μελισσάς δοκίμασε πολλά σχήματα εν όψει των επικείμενων play off.

West Side (Φραντζούλης): Φραντζούλης, Αλτίνογλου, Μαρκίδης 7, Σαρόγλου 3(1), Αραμπατζής Θ. 4, Αραμπατζής Α., Τριανταφυλλίδης 4, Βουλγαράκης 2, Σιδηράς.

SKG Sonics (Μελισσάς): Μπραούζης 2, Καζαντζής 3, Μελισσάς 8, Καρακούσης 4, Δούκας 4, Μπεντής 4, Τροφίδης 21, Καποδίστριας 8, Ζωπίδης 6.

Τί μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα στο οποίο διεξήχθη ο αγώνας και το γεγονός ότι οι Sonics ξεκίνησαν να παίζουν πιο όμορφο μπάσκετ τις τελευταίες αγωνιστικές.