Beeranhas 16 20 14 9 - 59 -
Αλκοολικός Αστέρας 18 17 19 18 - 72 -

Δεύτερο μεθύσι με αρχιπότη τον Παπασπύρο!

Δύο έκανε τις νίκες του σε ισάριθμες αναμετρήσεις ο Αλκοολικός Αστέρας καθώς επικράτησε των Beeranhas το μεσημέρι του Σαββάτου στο Athens Sports Hall. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο φοβερός και τρομερός Παπασπύρος με 29 πόντους.

Εξαιρετικό και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και τον Αλκοολικό να προηγείται με 16-18 χάρη στους Αντωνόπουλο και Παπασπύρο. Οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα τους ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί και με καλάθια των Ευαγγέλου, Μιχαηλίδη και Αναγνωστόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Beeranhas να έχουν σε εξαίρεση κατάσταση τον Χαϊδάκη και να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (36-35) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, είδαν τον Παπασπύρο να... ανεβάζει στροφές και να τους κρατάει σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο.

Το... ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να προσθέτουν στην επιθετική τους εξίσωση τους Πρωτόπαππα και Παπακωνσταντίνου και να προηγούνται με 50-54 ύστερα από το πέρας των 3/4 του παιχνιδιού. . Οι Beeranhas μπορεί να μην άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει, όμως χρειάζονταν το... κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκανε ο Αλκοολικός Αστέρας στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου καθώς με τρίποντα των γνωστών -: άγνωστων (Αντωνόπουλος - Παπασπύρος), εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (50-64). Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Χαϊδάκη χωρίς ωστόσο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ο Παπασπύρος συνέχισε να τα... βάζει από παντού και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπασπύρος με 29 πόντους (3/7 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/48 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 6, Δέτσης 3 (1), Ευάγγελου 11 (1/, Κουγιεντάκης 8, Κύρκος, Μιχαηλίδης 7, Μπαλατσούκας 5, Σταμάτης 2, Χαϊδάκης 17 (2)

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 22 (5), Μαλτέζος, Πίτσιλλος 4, Πανταζής, Παπακωνσταντίνου 6, Παπασπύρος 29 (6), Πρωτόπαπας 9, Σκλάβος, Τσαμακίδης 2

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα του Αλκοολικού στο τέταρτο δεκάλεπτο.