10/02/2024
Old Firm BC 14 19 16 16 - 65 -
Golden Boys 16 20 17 16 - 69 -

Δείχνουν την αξία τους οι Golden Boys!

Το ξεκίνημα ιδανικό για την Old Firm καθώς μπήκε στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Ο Καλαμπάκος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα σημειώνοντας 6 πόντους με 1 ασίστ. Δεν άργησαν να μπουν στο παιχνίδι οι Golden Boys, οι οποίοι βρήκαν μεγάλα σουτ από Ποντικό και Ανδρέα Χαχάμη και πέρασαν μπροστά με 14-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όπως τελείωσε το πρώτο άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, με τον Ποντικό να βρίσκεται στην ζώνη του Λυκόφωτος και να ευστοχεί τρία συνεχόμενα τρίποντα, βάζοντας με διψήφια διαφορά τα Χρυσά αγόρια μπροστά. Άμεση η απάντηση των γηπεδούχων, οι οποίοι βγάλανε ενέργεια και κατάφεραν με τον Γερονικόλα και Παϊκόπουλο να μειώσουν σε 33-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκε, βρήκαν κρίσιμα καλάθια από τον Καλαμπάκο και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με +4. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και με τους αδερφούς Χαχάμη να συνεργάζονται υποδειγματικά πέρασαν μπροστά με 49-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού βγήκε και πάλι μπροστά για τους πρωτοπόρους ο Ποντικός και με μεγάλα σουτ έδωσε μια καλή διαφορά στην ομάδα του. Συγκινητική η προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως πλήρωσαν τις χαμένες βολές το τέλος και γνώρισαν την ήττα με 65-69.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για την Old Firm ξεχώρισε ο Γερονικόλας με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/27 βολές, 13/33 δίποντα και 8/38 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 11/28 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα και 16 λάθη.

Old Firm (Κανελόπουλος): Βασιλείου, Γερονικόλας 15, Καλαμπάκος 23, Κανελόπουλος 4, Μουγκαράκης 8, Ναστούλης, Ντραγκότι 6, Παϊκόπουλος 9, Τρωγάδας

Golden Boys (Ποντικός): Δαπόλας 2, Ιορδανίδης 5, Κατσούλης 6, Κούγιας 8, Μπάστας, Ποντικός 23, Χαχάμης 15, Χαχάμης Β 10, Μπυνιχάκης

Τι μας άρεσε: Η ένταση του παιχνιδιού!