47
D.Y. 19 10 10 8 - 47 -
Athens Crips 13 14 19 14 - 60 -

Δείχνουν χαρακτήρα οι Athens Crips!

Την Πέμπτη το βράδυ 25 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, οι Athens Crips έκαναν βήμα παραμονής επικρατώντας με 47 – 60 των DY σε ένα ματς με αρκετή ένταση και δυνατές μονομαχίες.

Οι DY ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Καλαμπόκη με 7 πόντους και βοήθειες από Κερασίδη και Παγόπουλο προηγήθηκαν 11 – 5 των Crips που σκόραραν με Argy και τρίποντο του Π.Αργυρού.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Μαρακάκη και δίποντα από Γκουγκούση και Λάντζα ισορρόπησαν το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι πατώντας ξανά το γκάζι με Κουσάση,Κερασίδη, Παγόπουλο και Καλαμπόκη διαμόρφωσαν το 19 – 13.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Crips μπήκαν με διάθεση να γυρίσουν το ματς βρίσκοντας λύσεις από Γκουγκούση, Σαλπέα και Κουγιουμτζόπουλο, οι DY όμως με δύο τρίποντα του Κερασίδη και βολές του Παγόπουλου κρατούσαν προβάδισμα με 27 – 20. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όμως οι φιλοξενούμενοι με Μαρακάκη και Λάντζα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι μείωσαν και διαμόρφωσαν το 29 – 27.

Οι Crips μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με 5 πόντους του Μαρακάκη και 4 του Γκουγκούση πέρασαν μπροστά στο σκορ , για να μειώσουν Παγόπουλος και Κουσάσης 34-36. Το μομέντουμ ήταν με την φιλοξενούμενη ομάδα που πέτυχε ακόμα 10 πόντους με Μαρακάκη, Λάντζα, Argy και Σμυρλή, ενώ οι γηπεδούχοι που δυσκολεύονταν πολύ , με γκολ φάουλ του Παγόπουλου και δίποντο του Καλαμπόκη μείωναν 39– 46.

Ο Λάντζας πήρε την κατάσταση πάνω του στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με δύο καλάθια και οι DY με βολή του Παγόπουλου και τρίποντο του Κερασίδη έκαναν το 43 – 50. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι που έμειναν με πέντε παίκτες λόγω αποβολών πέτυχαν 4 πόντους με Δημητράκη και Καλαμπόκη, ενώ οι Crips με τρίποντο του Argy και βοήθειες από Κουρκουλή, Σμυρλή και Σαλπέα ολοκλήρωσαν την μεγάλη νίκη τους με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 47 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παγόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι DY είχαν 13 – 26 δίποντα, 4 – 16 τρίποντα, 9 – 29 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Crips είχαν 18 – 38 δίποντα, 5 – 25 τρίποντα, 9 – 18 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

DY(Κερασίδης): Νικολάου, Κερασίδης 14, Αγαδάκος 8, Παγόπουλος 15(11ρ.),Κουσάσης 4, Καλαμπόκης 11 (3κλ.)Δημητράκης 3.

Athens Crips (Παπαδόπουλος):Παπαδόπουλος, Γκουγκούσης 13 (10ρ.),Κουγιουμτζόπουλος 1, Σκαφτούρος, Μαρακάκης 15, Λάντζας 12(6ρ.),Σαλπέας 4,Argy 5(3 ασ.),Π.Αργυρός 3,Σμυρλής 4, Κουρκουλής 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Athens Crips.