03/07/2023
Pistachios 16 11 13 11 10 61 -
Alpinists BC 12 13 12 14 11 62 -

Déjà vu και 1-1 οι Αλπινιστές!!

Συγκλονιστικό παιχνίδι, απίστευτη εξέλιξη παρόμοιο με την πρώτη αναμέτρηση, παρακολουθήσαμε το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena, με τους Αλπινιστές αυτή την φορά να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες στην παράταση και να παίρνουν μια τεράστια νίκη απέναντι στους εφτάψυχους Pistachios , που στέλνει την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Ο ρυθμός ήταν αναμενόμενα εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό τους και τους Pistachios να έχουν από την αρχή μέχρι το τέλος το προβάδισμα με 16 – 12. Οι Πράσινοι είχαν την τύχη να έχουν πολυφωνία στην επίθεση με εφτά διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με μπροστάρη τον Κοντογιάννη με 4 πόντους, ενώ για τους Αλπινιστές ξεχώρισαν Μαγκανιάρης με 6 πόντους, με τον Καρακώστα να κερδίζει μάχες μέσα στην ρακέτα σκοράροντας 4.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Αλπινιστές να πατούν ελαφρώς καλύτερα στο παρκέ, πλησιάζοντας στο τέλος του ημιχρόνου στο καλάθι. Ο Καρακώστας με 6 πόντους ήταν το σημείο αναφοράς την επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ τους γηπεδούχους οδηγούσε ο Λουφόπουλος με 7 πόντους, για το 27-25.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα, να είναι αρκετά νευρικές στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν την πρωτοπορία με 40 – 37. Τάλαρος(4), Φλίγκος(4) και Λουφόπουλος(3) ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση των Πράσινων, ενώ τους Αλπινιστές κρατούσε κοντά ο Μαγκανιάρης με 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους Αλπινιστές να δείχνουν να καθαρίζουν το ματς στο τελευταίο λεπτό και τα Φυστίκια να κάνουν ένα τρομερό ντεμαράζ ισοφαρίζοντας και στέλνοντας το ματς στην παράταση . Καρακώστας(6), Λυμπερόπουλος(4) και Παπαντωνίου έδειχναν να δίνουν την νίκη στους φιλοξενούμενους, όμως οι Pistachios σκοράροντας δύσκολα στο πρώτο πεντάλεπτο με Τάλαρο-Μουρμούρη, βρήκαν δύο τεράστια τρίποντα στα 60 δευτερόλεπτα με Λουφόπουλο και Κοντογιάννη, στέλνοντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Αλπινιστές στην παράταση και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βακρινό με 7 πόντους, ξέφυγαν 51 – 59. Τα Φυστίκια δεν άργησαν να απαντήσουν και με Κοντογιάννη, Λουφόπουλο και Μουρμούρη να σκοράρουν, πλησίασαν στον πόντο. Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της παράτασης, Βακρινός και Μαγκανιάρης ήταν εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας βάζοντας τις βάσεις για την νίκη των φιλοξενούμενων, με τους Pistachios να σκοράρουν κι αυτοί από την γραμμή με Μουρμούρη και Τσίτουρα, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το παιχνίδι, με το τελικό 61 – 62 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Καρακώστας με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Pistachios είχαν 19 / 42 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 17 / 27 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη. Οι Αλπινιστές είχαν 17 / 47 διποντα, 4 / 19 τρίποντα, 16 / 35 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν φτάσεις, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη

Pistachios (Κοντογιάννης): Κακαβάς, Κολοβός 3, Κοντογιάννης 9, Λουφόπουλος 15, Μουρμούρης 8, Σαραντόπουλος 2(7ρ.), Τάλαρος 10, Τσίτουράς 6(11ρ.), Φλίγκος 6, Παπαγεωργίου 2.

Αλπινιστές(Καράβης): Βακρινός 11, Καββαδίας, Καρακώστας 17(9ρ.), Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 5, Μαγκανιάρης 19, Παπαντωνίου 2(11ρ.), Ποντίκας, Συκάρης 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Μαγική σειρά, σίγουρα ένα από τα καλύτερα ζευγάρια σε φάση νοκάουτ με πολύ ωραίες φάσεις και αμφίβολη εξέλιξη μέχρι το τέλος.