44
Peteenagers BC - - - - - 57 -
45ers - - - - - 44 -

Δέκα σερί νίκες για τους Πετεινούς

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της D. League, οι Peteenagers υποδέχθηκαν τους 45ers. Το παιχνίδι ήταν σκληρό με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα. Δυστυχώς όμως για την παρέα των 45ers, οι «πετεινοί» με οδηγούς το δίδυμο Λέζος-Ασπρούλιας πήραν ακόμα μια νίκη, αυτή την φορά με σκορ 57-44!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν επιθετικά στο παρκέ και βρήκαν εξαιρετικό ρυθμό, με αποτέλεσμα οι Peteenagers να προηγηθούν με 6 (20-14). Ο Ασπρούλιας με 9 πόντους από πλευράς Peteenagers και ο Δράκου με 7 από πλευράς 45ers διακρίθηκαν.

Στη δεύτερη περίοδο, το δίδυμο Λέζος- Ασπρούλιας βρέθηκε σε πολλή καλή κατάσταση, καθώς σημείωσαν όλους τους πόντους της ομάδας τους (6 πόντους ο Ασπρούλιας και 5 ο Λέζος). Παρά την προσπάθεια του Μαυρόγιαννη από πλευράς 45ers, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-22 υπέρ των Peteenagers.

Στην τρίτη περίοδο, οι «πετεινοί» συνέχισαν στον καλό ρυθμό που είχαν από το πρώτο ημίχρονο και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τη λήξη αυτής (45-33). Το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες των «Πετεινών», ενώ ο Κρίβας με 6 πόντους στο διάστημα αυτό προσπάθησε να κρατήσει τους 45ers κοντά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι 45ers προσπάθησαν να επιχειρήσουν την ανατροπή, ωστόσο οι Peteenagers δεν υστέρησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό σκορ 57-44. Το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες τόσο των Peteenagers όσο και των 45ers σε αυτό το διάστημα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Ασπρούλιας με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ (8-4), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 37:25 λεπτά συμμετοχής. Ο Τάσος Δράκου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 29 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 21/67 σουτ (31,3%), 3/23 τρίποντα (13%), 12/18 βολές (66,7%), 40 ριμπάουντ (15-25), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Οι 45ers είχαν 18/45 σουτ (40%), 1/13 τρίποντα (7,7%), 7/21 βολές (33,3%), 28 ριμπάουντ (2-26), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη.

Peteenagers(Δημητριάδης): Χαντζαντώνης 8 (6 κλεψίματα), Λέζος 18 (9 ριμπ), Διαμαντόπουλος 2, Αλεξόπουλος 5 (7 ριμπ), Κωστόπουλος, Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος 3, Ασπρούλιας 21 (12 ριμπ).

45ers(Γραμματικόπουλος): Δράκου 9 (7 ριμπ), Γκοτσόπουλος 2, Σπανός 4, Κρίβας 11, Κόκκινος 2, Προβίδας 4 (7 ριμπ), Μαυρογιάννης 10, Κούλης 2.

Τι μας άρεσε: Γενικότερα οι «πετεινοί» που πραγματοποίησαν την 10η σερί τους νίκη!