21/12/2023
Gangsters 19 17 17 25 - 73 -
Buzzer Eaters 19 16 5 11 - 46 -

Ένα δεκάλεπτο έφτανε στους Gangsters!

Ένα ημίχρονο χρειάστηκαν το βράδυ της Πέμπτης οι Gangsters , καθώς πατώντας το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν εύκολα τη νίκη απέναντι στους Buzzers Eaters με 73-46 και να τερματίσουν πρώτοι και αήττητοι πριν από τις γιορτές.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν απόλυτα ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων που δεν έβγαζαν ιδιαίτερη ένταση και πήγαιναν κυρίως σε σετ επιθέσεις. Οι Gangsters πήραν σκορ από την τριάδα Ντάτση με 6 και Γραφιαδέλλη – Τσιάτσιο με 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Eaters ξεχώρισε ο Καλογεράς με 4 πόντους, με Zανιά και Καύκα να σκοράρουν από τα 6.75, για το ισόπαλο 14-14.

Οι Eaters στάθηκαν πολύ καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οδηγούσαν την κούρσα στην μεγαλύτερη διάρκεια, με Καλογέρα και Δεδεμάδη να έχουν από 5 πόντους, με τους Gangsters να χρειάζονται ένα τρίλεπτο ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με το δίδυμο Νιφόρα - Καραμποΐκη να βάζουν από 6, για το 31-30.

Η άμυνα των Gangsters τσάκιζε κόκκαλα στην τρίτη περίοδο καθώς δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και παίζοντας με πολλή ενέργεια και στο επιθετικό κομμάτι, έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Νιφόρας και Λάιος ξεχώρισαν με 4 πόντους για τους γηπεδούχους που είχαν πλουραρισμό, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Eaters, ένα καλάθι πέτυχε ο Καλογέρας και ένα τρίποντο ο Παυλόπουλος(48-35).

Το ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω και οι Γκάνγκστερς φρόντισαν να το υπενθυμίσουν με εμφατικό τρόπο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τσιάτσιος με 9 και Γραφιαδέλης με 7 πόντους αντίστοιχα συνέθεσαν έναν ταχύτατο και ποιοτικό δίδυμο στα γκαρντ, σπρώχνοντας τους στο τελικό 73-46. Για τους Buzzer Eaters που είχαν αποδεχτεί την ήττα τους και έπαιζαν σε ρελαντί ρυθμό, Δεδεμάδης, Ζανιάς, Καλογέρας και Παναγιωτίδης έβαλαν από ένα καλάθι.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Τσιάτσιος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καύκας με 5 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασιστ.

Οι Gangsters είχαν 28 / 57 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Eaters είχαν 16 / 34 δίποντα, 4 / 27 τρίποντα, 2 / 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Gangsters (Κεχρής): Αφουξενίδης, Γραφιαδέλλης 12, Καραμποΐκης 12, Λάιος 5(12ρ.), Νιφόρας 16(7ρ.), Ντάτσης 8, Σαΐτης 3, Τσιάτσιος 17(7ρ.).

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Βουνισέας 2(8ρ.) Δεδεμάδης 9, Ζανιάς 7, Καλογέρας 14, Καύκας 5(13ρ.), Παναγιωτίδης 4, Παυλόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η ένταση που βγάζουν οι Gangsters όταν το αποφασίσουν!