22/03/2024
Partouzan 11 11 23 8 - 53 -
Lobsters BC 13 6 19 13 - 51 -

Δέκατο "ροζάκι" για την Partouzan!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, η Partouzan κέρδισε τους Lobsters με 53-51 για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League, φτάνοντας έτσι τις δέκα νίκες, ενώ οι "Αστακοί" αποχαιρέτησαν την φετινή χρονιά; μιας και ήταν το τελευταίο τους παιχνίδι!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Lobsters να προηγούνται με 11-13, έπειτα από δύο τρίποντα του Μπάρλα και 5 πόντους του Γεωργίου. Ο Τζάνης με 4 πόντους και ο Καραδήμας με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Τζάνης πετούσε φωτιές και με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους, έστειλε την Partouzan στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 22-19. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γεωργίου, Λαδάς και Τρέντσιος με 2 πόντους έκαστος.

Όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, τα είδαμε μαζεμένα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αφού οι επιθέσεις των δύο ομάδων έκαναν όργια και με 7 πόντους του Καρυοφίλλη, 5 του Καραδήμα και 4 του Παυλόπουλου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7, 45-38. Ο Λαδάς ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των "Αστακών" στο τρίτο δεκάλεπτο με 10 πόντους, 5 είχε ο Μπάρλας και 4 ο Τρέντσιος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters και με 4 πόντους του Μπάρλα και δίποντα των Ραχμάν, Λαδά και Τρέντσιου, έτρεξαν 10-0 σερί και προσπέρασαν με 45-48. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Partouzan έλυσε το επιθετικό της πρόβλημα και με δράστες τους Τσαπλέ, Παυλόπουλο και Ρηγανάκο, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 53-51.

Betsson MVP της Partouzan ο Παυλόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 4/13 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Lobsters ο Λαδάς με 19 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 5/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Partouzan (Παυλόπουλος):  Τσαπλές 5 (1), Ρηγανάκος 6, Παυλόπουλος 8, Καραδήμας 10 (2), Καρυοφίλλης 7 (1), Τζάνης 17 (2)

Lobsters (Ραχμάν): Λαδάς 19, Μπάρλας 15 (3), Γεωργίου 7, Τρέντσιος 8, Ραχμάν 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές και το φινάλε του αγώνα!