03/01/2024
Old Firm BC 11 7 15 11 - 44 -
Ano Liosia BC 17 15 9 13 - 54 -

Με το δεξί τα Ano Liosia!

Ξεκίνημα με το δεξί για το 2024 έκαναν τα Ano Liosia BC, καθώς επικράτησαν με 44-54 στο κλειστό του Κολωνού την Old Firm σε ένα δυνατό παιχνίδι.

Καλύτεροι από την αρχή οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για την νίκη με ωραίο μπάσκετ και με τους Δήμα (7π) και Δεληγιώργη (6π) να βρίσκονται σε καλή μέρα πήγαν στο +6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-17.

Μόνος του επιθετικά ο Μουγκαράκης για την Old Firm, σημείωσε 7 πόντους στο ημίχρονο ενώ για τα Ano Liosia ο Δήμας συνέχισε εξαιρετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο με άλλους 7 πόντους στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 18-32.

Άλλη ομάδα στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο η Old Firm, παίζοντας πιο επιθετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις με Μουγκαράκη και Βασιλείου κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι ρίχνοντας την διαφορά στους 8.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έριξαν την διαφορά μέχρι και στους 6 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και με τα μεγάλα σουτ του Δήμα κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 44-54 και να μπουν με το δεξί στην νέα χρονιά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δήμας με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασιλείου με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 μπλοκς.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/16 βολές, 7/26 δίποντα και 6/29 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 21 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 11/29 δίποντα και 9/32 τρίποντα, μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 11 λάθη.

Old Firm (Ντραγκότι): Βασιλείου 4, Καλαμπάκος 2, Κανελόπουλος 6, Μουγκαράκης 15, Ναστούλης, Ντραγκότι 3, Παϊκόπουλος, Τρωγάδας 5

Ano Liosia BC (Ζαντιώτης): Δεληγιώργης 10, Ζαντιώτης, Παχούλης 1, Πετρόπουλος 5, Τσατόβ 6, Φυρός 5, Δήμας 27

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!