03/01/2024
West Kings 16 19 15 12 - 62 -
Gangsters 13 21 12 16 - 60 -

Ξεκινούν με το δεξί τo 2024 οι West!

Στο πρώτο τους ματς για το 2024, οι West Kings 2014 έκλεισαν το εισιτήριο τους για τις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου, αντέχοντας την πίεση των GANGSTERS BC και επικρατώντας με 62-60.

Οι West ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα το παιχνίδι και με μπροστάρη των Βήττα (7π), πέρασαν μπροστά στο σκορ με πέντε, 9-4, στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Σαΐτης με τέσσερις και ο Μαρκόπουλος με έξι στις έξι βολές μείωσαν τη ψαλίδα για τους Gangsters, οι οποίοι ωστόσο τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση συνοδηγού, 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Gangsters έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό δια χειρός Β. Λάϊου και Νιφόρα, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσια, 20-20. Οι Περιστεριώτες παρέμειναν αποτελεσματικοί και με το τρίποντο του Σιάποντη και το καλάθι και φάουλ του Βήττα, ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων και παρέμειναν μπροστά με τρεις, 35-32, στο τέλος του πρώτου μέρους.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές. Σταυρούλης με τρεις και Μαρκόπουλος με πέντε οδήγησαν το χορό για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα, με τους πρώτους να προηγούνται στο τέλος της τρίτης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 50-44.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντερμπυ. Ο Νιφόρας με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε τη διαφορά για τους Gangsters, για να του απαντήσει ο Σιάποντης και ο Κοζομπόλης με τρεις πόντους. Οι άμυνες κυριάρχησαν από το 35' και μετά, ο Σιάποντης έβαλε ένα κρίσιμο σουτ από τα 6,75, ο Λάιος και ο Μαρκόπουλος έβαλαν μεγάλα καλάθια, ωστόσο αυτοί που έφυγαν χαμογελαστοί από το Περιστέρι ήταν οι West Kings, οι οποίοι έφτασαν στις οκτώ καλύτερες ομάδες για τον θεσμό του κυπέλλου, επικρατώντας με 62-60.

Betsson MVP για την ομάδα του Δημήτρη Μαρφαντά και του Βασίλη Σπυρόπουλου αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ από το σύνολο του Γιάννη Βρύλλη και του Νίκου Κεχρή ξεχώρισε ο Βασίλης Λάιος με 10 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 15 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/36 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 10/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 13/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 16, Γεωργούσης 9, Δακουτρός 2, Κοζομπόλης 12, Κυρμίζογλου 2, Μπονάτσος 2, Πεζούλας 2, Σιάποντης 9, Σταυρούλης 8.

Gangsters (Βρύλλης): Μακρής 3, Μαρκόπουλος 15, Αφουξενίδης 2, Καραμποΐκης 2, Λάιος 10, Νιφόρας 18, Σαίτης 10.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στα τελευταία λεπτά!