11/04/2024
Frigo Driver 13 15 16 18 - 62 -
The Roots 12 12 18 12 - 54 -

Μπήκαν με το δεξί οι Frigo!

Με τον Παπαδάκη τον Χρήστο πιο επιθετικό από ποτέ και τον Μιχαλακάκο στη... φυσιολογική του κατάσταση, οι Frigo Driver επιβλήθηκαν των Roots με 62-54, στο πρωτο παιχνιδι των δύο ομάδων για το Summer League.

Ο Νίκος ο Λαγωνικάκος είχε την οργάνωση του παιχνιδιού στα χέρια του από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, με τους Κατσουράνη και Χατζή να απειλούν και να συνεργάζονται κατά από το καλάθι. Ο Σοκολακης καθόταν εκεί που... αρέσκεται να ξεχωρίζει, πίσω από τα 6.75, με το παιχνίδι να ειναιναρκετα ισορροπημένο. Ο Λουκατάρης ήταν θετικοτατος στις πρώτες του ενέργεια στο ποστ, με τον Μιχαλακάκο να παίρνει μπάλες από το ξεκίνημά και να γράφει το 13-12 πρώτου δεκαλέπτου. Όσο ο Κατσουράνης ήταν εκεί στα 4-5 μέτρα, η μπάλα γύρναγε εξαιρετικά για τους φιλοξενουμενους, η άμυνα όμως είχε... θέματα Κιαχόπουλος, με τους Χρήστο Παπαδάκη και Μιχαλακάκο να μην έχουν αντίπαλο επιθετικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-24 για πρώτο ημίχρονο.

Ο Σπανός έδειξε πως απέναντι στον Μιχαλακάκο δεν είχε πρόβλημα, ενώ μας χάρισε όμορφες φάσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Οι Frigo κρατούσαν όμως, ο Παπαδάκης έβρισκε απλετους χώρους στο ανοιχτό γήπεδο και η διαφορά μπορεί να έπεσε λόγω των δύο τριπόντων του Λαγωνικάκου, το προβάδισμα παρέμεινε όμως για του "κίτρινους", με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-42. Μπορεί να το προσπάθησαν μέχρι το τέλος, δεν κατάφεραν όμως να... κλέψουν το ροζ φύλλο αγώνα οι Roots, με τους Frigo Driver να παίρνουν δίκαια τη νίκη με τελικό σκορ 62-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μάριος Χατζής με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκότσης, Λουκατάρης 2, Μιχαλακάκος 33, Παπαδάκης Χ. 27, Παπαδάκης Ν, Δρακάκης.

Roots (Σοκολάκης): Ζαμπάρας 2, Κατσουράνης 5, Λαγωνικάκος 6, Λουλουργάς 5, Σοκολάκης 8, Χατζής 13, Σπανός 15.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!