Hoopers BC 15 8 24 10 - 57 -

Με το δεξί οι έτοιμοι Proboraptors!

Με το δεξί οι έτοιμοι Proboraptors! deksiproboraptors

20-15, 16-8, 16-24, 11-10

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Proboraptors υποδέχθηκαν τους Hoopers, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 63-57 και να ξεκινάνε με το δεξί στο Summer League.

Οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 5-0 ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, δείχνοντας από την αρχή ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Στην συνέχεια ο Αντωνόπουλος από την γωνία ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να αυξήσει και άλλο την διαφορά για τους πράσινους. Άμεση η απάντηση των Hoopers, με τον Δαλάτση να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι και να μειώνει σε 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Proboraptors να ξεκινάνε και πάλι δυνατά, βρίσκοντας σκορ από Αβούρη και Μουσούντα. Ιδιαίτερα άστοχοι οι πορτοκαλί περιορίστηκαν επιθετικά, μένοντας πίσω στο σκορ. Γεωργόπουλος και Αντωνίου στην συνέχεια έβγαλαν ενέργεια για τους Hoopers, με τους Proboraptors να είναι αυτοί που έκλεισαν εξαιρετικά το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-23.

Στην επανάληψη οι Hoopers μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Αντωνίου και Γρηγορόπουλος έδωσαν λύσεις από μακριά, για να ακολουθήσει ο Δαλάτσης και να μειώσει στους 5 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους γηπεδούχους εμφανίστηκε την κρίσιμη ώρα ο Κατσιμίχας κρατώντας σε θέση οδηγού τους πράσινους με σουτ από μακριά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι πορτοκαλί έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για την ανατροπή με τους 4 πόντους του Ζυγούκη. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά φάνηκαν ψύχραιμοι και με τον Μουσούντα να βγαίνει μπροστά, έφυγαν με την νίκη από το κλειστό επικρατώντας με 63-57, με τους Proboraptors να ξεκινάνε με το δεξί στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αβούρης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντωνίου με 13 πόντους, 10 Ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 14, Αντωνόπουλος 9, Βαλέντζης 1, Ζερβόπουλος 11, Κατσιμίχας 8, Μουσούντας 16, Τραϊφόρος 4, Ντολαπατσής, Πλέσσας

Hoopers (Αντωνίου): Αντωνίου 13, Γεωργόπουλος 10, Δαλάτσης 13, Ζυγούκης 2, Ρέμπελος 2, Χαραλαμπίδη 8, Βακκας, Ζυγούκης 9

Τι μας άρεσε: Το δυνατό μπάσκετ των δύο ομάδων!