07/11/2019
Άνεμος BC 11 18 26 23 - 78 -
Milwaukee Drunks 4 11 4 14 - 33 -

Δεν άφησε κανένα περιθώριο ο Άνεμος

Ο Άνεμος συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του. Αυτή τη φορά το συγκρότημα του Σπάλα, πήρε μια εύκολη νίκη με 78-33 κόντρα στους Milwaukee Drunks.

Από την πρώτη περίοδο, ο Άνεμος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την φανταστική του άμυνα, προηγήθηκε με 11-4, με τον Γεωργούση να σημειώνει 4 πόντους και τον Μεχίλι 3. Για την ομάδα του Στρατικόπουλου, από 2 πόντους σημείωσαν οι Πάνου και Ξυπνητός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να είναι σκληροί στην άμυνα και εξίσου αποδοτικοί στην επίθεση. Ο Λαδιάς μπήκε στο παρκέ ορεξάτος και με 8 πόντους, ηγήθηκε της ομάδας του, επιθετικά. Όσον αφορά, την ομάδα από το Μιλγουόκι, 6 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Γιάτσε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άνεμος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Με άμυνα που θα έπρεπε να διδάσκεται σε σεμινάριο και τον Γεωργούση να εκτελεί από την περιφέρεια, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 26-4 σερί και εκτόξευσαν την διαφορά τους στους 36, 55-19. Για τους Drunks, από 2 πόντους έβαλαν οι Ξυπνητός και Στασινός.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τα πράγματα να έχουν κριθεί, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά χαλαρές και δοκίμαζαν διάφορα συστήματα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Ο Άνεμος ήταν καλύτερος και σε αυτό το διάστημα και πήρε τελικά τη νίκη με το ευρύ 78-33.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Λαδιάς με 19 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σίμος Στασινός με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Συνολικά οι νικητές είχαν 33/72 εντός πεδιάς, 7/25 τρίποντα και 5/10 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Milwaukee Drunks είχαν 11/50 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 8/14 βολές. Πήραν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Άνεμος(Σπάλας-Μαντάς): Λαδιάς 19, Χούσος 4, Βήττας 7, Ζαγαριώτης 8, Αθανασίου 3, Κωστόπουλος 1, Παππάς 4, Μεχίλι 5, Καντιώτης 8, Καρατσαρέας, Γεωργούσης 17.

Milwaukee Drunks(Στρατικόπουλος): Πάνου 2, Ξυπνητός 4, Μπέσιος 8, Στασινός 6, Γιάτσε 9, Ντόκος 1, Ραμαντάνης 3

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση του Ανέμου!