19/11/2023
Κούροι Κέας 4 9 14 17 - 44 -
Frigo Driver 14 19 25 14 - 72 -

Δεν άφησαν περιθώρια οι Frigo Driver!

Άνετη νίκη για τους Frigo Drivers το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Κάρβουνου, καθώς επικράτησαν με 44-72 των μαχητικών Κούρων Κέας.

Από την αρχή έδειξαν την υπεροχή τους οι φιλοξενούμενοι, καθώς με γρήγορο και ωραίο μπάσκετ πήραν διάφορα 10 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά οι Κούροι σκοράροντας μόνο 4 πόντους.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλη μέρα τα αδέρφια Μιχαλακάκου, οι οποίοι έδειξαν τον δρόμο της νίκη στην ομάδα τους. Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Κούροι με το Κοτσανίτη να βοηθάει επιθετικά σκοράροντας 5 πόντους. Σκορ ημιχρόνου στο 13-33.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως οι Frigo Drivers δεν άφησαν περιθώρια, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Κωστάκη και Θεοδοσίου, τελειώνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 27-58.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρίσει την νίκη. Τελικό σκορ στο κλειστό του Κάρβουνου 44-72.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θεοδοσίου με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπηλιόπουλος με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 4/10 βολές, 14/54 δίποντα, 4/21 τρίποντα, μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 22 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 9/17 βολές, 24/56 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 21 κλεψίματα και 12 λάθη.

Κούροι Κέας (Σπηλιόπουλος): Gjoshi, Βρεττός, Γκόλιας 9, Ζούλος 4 (1), Κοτσανίτης 11 (3), Μουζάκης 3, Μπεθάνης, Παούρης Ν. 2, Παούρης Σ. 2, Σπηλιόπουλος 13

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 2, Ευκαρπίδης 6 (1), Θεοδοσίου 9, Καπετανάκης 3 (1), Κωστάκης 11, Μιχαλακάκος Γ. 15 (2), Μιχαλακάκος Σ. 17 (1), Παπαδάκης 9

Τι μας άρεσε: Ο Γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!