17/12/2023
Grava Thunders 19 9 11 18 - 57 -
Ραμολιμέντα 15 17 21 15 - 68 -

Δεν αγχώθηκαν τα Ραμολιμέντα!

Εξαιρετική εμφάνιση από τα Ραμολιμέντα στο κλειστό του κάρβουνου, επικράτησαν με 57-68 τους μαχητικούς Grava Thunders και ανέβηκαν στη βαθμολογία.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, έδειξαν από την αρχή ότι θα παλέψουν για τη νίκη, με το εξαιρετικό Κολοκύθα να σημειώνει 10 πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 19-15.

Ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Πασταλή να αναλαμβάνει δράση έξω από τη γραμμή των 6.75 και να σημειώνει 9 πόντους με τρία τρίποντα βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου με 28-32.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να καθαρίσουν το παιχνίδι με τον Παρλαβάντζα με περνάει στο παρκέ και να οργανώνει εξαιρετικά στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Grava Thunders έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τους Κολοκύθα και Κυρίτση, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και πήραν μεγάλη νίκη με 57-68.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παρλαβάντζας με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κυρίτσης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 8/15 βολές, 14/36 δίποντα και 7/24 τρίποντα, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 16/21 βολές, 11/35 δίποντα και 10/25 τρίποντα, μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 12 λάθη.

Grava Thunders (Τσιμπίδης): Τσιμπίδης 6, Κολοκύθας 25 (3), Βήχος 6 (3), Ντούρμας 3 (1), Κυρίτσης 15 (1), Νάσης, Μπασινάς 2

Ραμολιμέντα (Χασιώτης): Χασιώτης 6, Τσούτης 9 (3), Ράλλης 10 (1), Αλεξίου 8, Ασημάκης, Γουριώτης 2, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 11, Παστάλης 16 (4), Τσαφαντάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των φιλοξενούμενων!