15/11/2023
Elapuse BC 13 14 16 17 - 60 -
Heldreich 20 18 17 13 - 68 -

Δεν αγχώθηκε και προκρίθηκε ο Heldreich!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Basketaki Arena, η Elapuse BC υποδέχθηκε τον Heldreich για την φάση των 64 του Basketaki cup, με τους φιλοξενούμενους επικρατούν με 60-68 και να παίρνουν σπουδαία πρόκριση στους 32 του θεσμού.

Έδειξαν από την αρχή τα δόντια τους οι φιλοξενούμενοι καθώς μπήκαν στο παρκέ ιδαίτερα εύστοχοι, με τους 7 πόντους του Παγώνη να ξεχωρίζουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Καλό ξεκίνημα και την Elapuse με τον Κερχουλά να κυριαρχεί κάτω από καλάθι, κάνοντας έτσι το 13-20 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Heldreich να συνεχίζει στο ίδιο ρυθμό, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά έξω από την γραμμή των 6.75, με τον Γατή να σημειώνει 2 τρίποντα. Κοντά στο σκορ οι γηπεδούχοι με τους 6 πόντους του Μιγιόνη με το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 27-38.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με το εξαιρετικό Μιγιόνη (6π) να βοηθάει επιθετικά, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια, παίζοντας όμορφο και ομαδικό μπάσκετ, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αγχώσουν έστω και για λίγο τον Heldreich, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 60-68 και την πρόκριση στους 32 του κυπέλου.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Διονύσης Μπακούρος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπουγιούκας με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/27 βολές, 20/39 δίποντα και 1/17 τρίποντα, μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 19/35 δίποντα και 7/28 τρίποντα, μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 11 λάθη.

Elapuse BC (Δημητριάδης): Barkshire 10, Βλαντής 3, Δημητριάδης 5, Μιγιόνης 18 (1), Μπουγιούκας 9, Παπούλιας 2, Κερχουλάς 13

Heldreich (Μπακούρος Δ.): Αργυρακόπουλος, Γατής 6 (2), Κούρταλης 4, Μπακούρας Α. 2, Μπακούρας Δ. 11 (1), Νικολαΐδης 13, Παγώνης 19 (2), Παπαδάκης 10 (1), Τσεκουρλούκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!