27/11/2019
Κλειώ 3 7 6 8 - 24 -
Shadows 7 16 14 11 - 48 -

Δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη οι Shadows.

Εύκολη βραδιά είχαν οι Shadows την Κυριακή 24/11/2019, απέναντι στην γηπεδούχο Κλειώ, στην αναμέτρηση τους, για την τέταρτη αγωνιστική, του τρίτου ομίλου, της Development 2 League. Η Κλειώ θα παραμείνει δίχως νίκη στον όμιλο και οι Shadows , μαθηματικά τουλάχιστον, θα αναρριχηθούν στην κορυφή του ομίλου με λίγο καλύτερα στατιστικά από τους Komic Mastoras BC.

Οι δύο ομάδες έκαναν ένα πολύ νωχελικό ξεκίνημα, στην πρώτη περίοδο, για την οποία δεν έχουμε πολλά να πούμε, καθώς αθροίσανε μαζί 10 πόντους, με τελικό σκορ περιόδου 3-7 υπερ των Shadows. Στην περίοδο αυτή ο Αμπατζής πέτυχε μια ελεύθερη βολή και ο Σφήκας ένα δίποντο. Και οι αντίπαλοί τους ωστόσο δυσκολεύτηκαν πολύ στο σκοράρισμα έχοντας 4 πόντους από τον Γάτσιο Γεωρ., ένα καλάθι από τον Πασχάλη και μία εύστοχη βολή από τον Κωνσταντόπουλο.

Η δεύτερη περίοδος βρίσκει αφυπνισμένους πλέον τους Shadows που για αυτούς, η δεύτερη περίοδος θα είναι η πιο παραγωγική σε πόντους. Οι περισσότεροι πόντοι των Shadows σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι παίχτες της Κλειώ ακόμη δεν είχαν βρει τα πατήματά τους, είχε ως αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ της περιόδου να γίνει 7-16 και οι Shadows να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το +13 (10-23). Για τους γηπεδούχους πέτυχαν 3 πόντους ο Φασιώτης Μηνάς και από ένα δίποντο οι Ζαβιτσάνος και Μπαλατσούρας. Οι Shadows μάζεψαν 10 πόντους από τον Παπαγιάννη, 4 από τον Κοντοδήμα και ένα δίποντο από τον Τόλια.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν για την τρίτη περίοδο με τους Shadows να έχουν το ψυχολογικό avantage με το μέρος τους. ‘Ότι και αν σχεδίασε η Κλειώ στο πινακάκι, κατά την ανάπαυλα δεν έδωσε λύση στο επιθετικό πρόβλημα της ομάδας. 6-14 θα ηγηθούν στο σκορ σε αυτήν την περίοδο οι Shadows με τους Πασχάλη, Γάτσιο Στεφ., Τόλια, και Γάτσιο Γεωρ. να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος και τον Κοντοδήμα ένα δίποντο, ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στο +21. Για την Κλειώ πέτυχαν από ένα καλάθι οι Φασιώτης, Αμπατζής και Πασχάλης.

Στην τέταρτη περίοδο, που όλα είχαν κριθεί, πήρε εμπρός η μηχανή της Κλειώ έξω από τα 6,75 με τον Σφήκα να πετυχαίνει δύο τρίποντα. Οι συμπαίκτες του, Αμπατζής και Ζαβιτσάνος πρόσθεσαν από μία εύστοχη ελεύθερη βολή ο καθένας κάνοντας 8 τους πόντους της ομάδας σε αυτήν την περίοδο. Οι Shadows απάντησαν με ένα τρίποντο από τον Πασχάλη, 4 πόντους θα βάλει ο Γάτσιος Γεωρ. και από 2 οι Τόλιας και Παπαγιάννης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 7/41 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/19 βολές, 18/58 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 67 rebounds (25 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Παπαγιάννης (Shadows) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 2/2 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (2 επιθετικά) και μοίρασε 2 assists, με τελικό efficiency 17 (Λάθη:1)

Πολυτιμότεροι, με το ίδιο efficiency, για τους ηττημένους ήταν ο Πασχάλης και ο Ζαβιτσάνος (Κλειώ). Ο Πασχάλης πέτυχε 2 πόντους έχοντας 0/2 βολές, 1/7 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 10 αμυντικά rebounds και ένα κλέψιμο με τελικό efficiency 3 (Λάθη:1). Ο Ζαβιτσάνος πέτυχε 3 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 1/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 rebounds (3 επιθετικά),  μοίρασε 2 assists , έκλεψε τη μπάλα 3 φορές και είχε και ένα block, με τελικό efficiency 3 (Λάθη:7).

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 4, Πασχάλης 2, Ζαβιτσάνος 3, Φασκιώτης 5, Σφήκας 8 (2), Μπαλατσούρας 2.

Shadows (Κοντοδήμας): Κωνσταντόπουλος 1, Κακούρης, Πασχάλης 8(1), Γαβριελάτος, Γάτσιος Γεώργιος 11, Γάτσιος Στέφανος 3(1), Τόλιας 7, Παπαγιάννης 12, Κοντοδήμας 6, Καραμάνος.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Παπαγιάννη στα λίγα λεπτά που συμμετείχε.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά των δύο ομάδων στις βολές, δίποντα και τρίποντα.