01/04/2022
The Roots 2 5 8 7 - 22 -
Pitbulls BC 10 10 11 14 - 45 -

Δεν δυσκολεύτηκαν οι Pitbulls!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Pitbulls πέρασαν από το ΟΑΚΑ, αφού κέρδισαν εύκολα τους «νευρικούς» Roots με 45-22 και έφτασαν έτσι τις 5 νίκες στον όγδοο όμιλο της Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό και «κακό» επιθετικά, αφού οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-2 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Pitbulls που είδαν τον Πανταζόπουλο να σημειώνει 6 πόντους και τον Φεντιούκοβ 4. Για τους Roots, το μοναδικό καλάθι τους έβαλε ο Τσουτσάνης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σιγάλα να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, έτρεξαν ένα επιμέρους 10-5 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-7, με το δίδυμο Πανταζόπουλο – Φεντιούκοβ να βάζουν μέχρι αυτό το σημείο 9 και 8 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 3 πόντους έβαλε ο Σοκολάκης και 2 ο Γούλας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μίλησε η εμπειρία, η ποιότητα και το μέγεθος του Βαλεντίν Φεντιούκοβ. Ο έμπειρος σέντερ, είχε σε αυτό το διάστημα 14 πόντους και 19 ριμπάουντ και ήταν απολαυστικός στο παρκέ. Οι Pitbulls, έτρεξαν ένα ακόμα 11-8 σερί και προηγήθηκαν με 16, 31-15 στο 30′ κλειδώνοντας επί της ουσίας την νίκη. Για την ομάδα του Σοκολάκη, 4 πόντους έβαλε ο Γιώργος Παντελάτος και 2 ο Ηλίας Αργυράκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν. Το τελικό 45-22 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι Pitbulls από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού το ήλεγχαν απόλυτα. Από την άλλη, οι Roots, θα ψάξουν την πολυπόθητη νίκη τους, στα 4 εναπομείναντα παιχνίδια που έχουν.

Betsson MVP του παιχνιδιού ήταν ο Βαλεντίν Φεντιούκοβ με 21 πόντους, 24 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη και 3 τάπες.

Συνολικά οι Roots είχαν 10/58 εντός πεδιάς, 2/24 τρίποντα και 0/2 βολές. Πήραν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 18/68 εντός πεδιάς, 0/17 τρίποντα και 9/21 βολές. Πήραν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 3 τάπες.

Roots (Λουλουργάς): Γούλας 4, Τσουτσάνης 4, Ανδραβίζος, Λουλουργάς 3, Παντελάτος 6, Αργυράκης 2, Σοκολάκης 3.

Pitbulls (Σιγάλας): Τσοπάνογλου 2, Πανταζόπουλος 13, Φεντιούκοβ 21, Κόττης 2, Σιγάλας 5, Γιαννόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!