14/10/2020
Hood BC 18 15 15 17 - 65 -
Ιπ-πότες 11 14 19 8 - 52 -

Δεν δυσκολεύτηκαν οι Hood στην πρεμιέρα!

Νίκη για τους Hood στην πρεμιέρα κόντρα στους Ιππότες. Ανησύχησαν μόνο για μια περίοδο αλλά άντεξαν στην αντεπίθεση των Ιπποτών.

Η πρώτη περίοδος άρχισε ιδανικά για τους Ιππότες με τρίποντο του Ρούσσου και δίποντο του Αγγελόπουλου. Όμως με ένα τρομερό σερί 16-0 οι Hood πήραν το προβάδισμα και διαφορά με τους Λαύκα, Σολδάτο και Μισιακό ενώ ο Σαρρής ήταν εύστοχος από τα 6,75 βάζοντας δυο σημαντικά τρίποντα. Αγγελόπουλος και Ρούσσος σκόραραν έξι πόντους για την ομάδα τους και η περίοδος έκλεισε στο 18-11.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη. Με ένα σερί 7-2 από Δουβέα και Ρούσσο, οι Ιππότες μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους όμως οι Hood βρήκαν ξανά λύσεις στην επίθεση με τους Milicevic, Μισιακό και Σαρρή, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-25.

Στην τρίτη περίοδο οι Ιππότες έπαιξαν καλύτερα και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους. Δυο συνεχόμενα τρίποντα από Χουσέα και Κουρούμαλη μείωσαν τη διαφορά όμως με τρίποντο του Μισιακού και του Σολδάτου επανέφεραν τη διαφορά για τους Hood. Μπέσιος, Σαρρής και Milicevic συνέχισαν στο σκοράρισμα για τους Hood ενώ για τους Ιππότες σκόραραν οι Κουρούμαλης και Ανυφαντής. Με το τέλος της περιόδου οι Ιππότες με 2 συνεχόμενα τρίποντα ξανά από τους Σάλαρη και Αγγελόπουλο που σκόραρε 5 σερί πόντους μείωσαν στους 4 και έδωσαν άλλο ενδιαφέρον στο ματς.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hood μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς, όπως και έκαναν από την αρχή κιόλας της περιόδου. Με σερί 7-2 από τους Σαρρή που ήταν εύστοχος από την γραμμή των βολών (3/3) και τον Λαύκα πήραν ξανά προβάδισμα 9 πόντων. Ο Αγγελόπουλος μείωσε για τους Ιππότες όμως και πάλι ο Σαρρής με 2/2 βολές, ο Σολδάτος με δίποντο και 4 συνεχόμενους πόντους από τον Πρωτόγερο έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Οι Ιππότες δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ και το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 65-52.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/24 βολές, 16/33 δίποντα, 7/19 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ και 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 21 λάθη. Οι Ιππότες είχαν 7/22 βολές, 12/39 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα και 11 λάθη.

Mvp ο Milicevic των Hood με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους Ιππότες ξεχώρισε ο Κουρούμαλης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Σολδάτος 10(2), Πρωτόγερος 4, Σαρρής 15(2), Λαύκας 6, Μισιακός 18(3), Μπέσιος 4, Milicevic 8.

Ιππότες(Ρούσσος): Κουρούμαλης 6(1), Μπαμπάτσικος, Σάλαρης 5(1), Ανυφαντής 1, Δουβέας 6(1), Χουσέας 3, Αγγελόπουλος 18(1), Ρούσσος 13(2), Μούρτζος

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των Hood στην τελευταία περίοδο μετά την αντεπίθεση των Ιπποτών που πλησίασαν στο σκορ.