17/10/2019
Peristeri Wardogs 8 2 11 5 - 26 -
Μπυροβολικό 20 18 17 12 - 67 -

Δεν δυσκολεύτηκε το Μπυροβολικό!

Το Μπυροβολικό δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε τη νίκη με 67-26 κόντρα στους Peristeri Wardogs.

To Μπυροβολικό ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τον Γαβριήλογλου να δείχνει σε πολύ καλή μέρα, σημειώνοντας 6 πόντους, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-8. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 4 πόντους έβαλε ο Σοφός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου. Το Μπυροβολικό εκτός από καλή επίθεση, δυνάμωσε κι άλλο στην άμυνα του με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 2 πόντους. Ο Δαμόπουλος πέτυχε 6 πόντους για την ομάδα του, ενώ 2 έβαλε για τους Περιστεριώτες ο Λάμπρου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 38-10.

Στην τρίτη περίοδο και με την διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Το Μπυροβολικό χτυπούσε κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό με τους Συρανίδη και Δαμόπουλο να σημειώνουν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, για το συγκρότημα του Γιοβάρθη, 4 πόντους έβαλε ο Θοδωρής Καρακατσάνης. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-21 υπέρ του Μπυροβολικού.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού το Μπυροβολικό διαχειρίστηκε την διαφορά που είχε και πήρε μια εύκολη νίκη με 67-26. Δαμόπουλος από τη μία με 5 πόντους και Θοδωρής Καρακατσάνης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Χριστόφορος Συρανίδης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Λάμπρου με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Peristeri Wardogs είχαν 12/58 εντός πεδιάς, 0/10 τρίποντα και 2/8 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη, το Μπυροβολικό είχε 30/68 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 4/4 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Γιοβάρθης, Καρακατσάνης Θ. 9, Μαυρέλος, Καρακατσάνης Α., Λάμπρου 8, Βελέντζας 2, Σοφός 7.

Μπυροβολικό (Μαύρου): Ζερβόπουλος 4, Συρανίδης 13, Κατσιάδας 2, Γαβριήλογλου 8, Δαμόπουλος 21, Κολώνιας 4, Μπέλλος 8, Ευαγγελίδης 7.

Τι μας άρεσε: Αρκετά ήσυχο παιχνίδι, με ορισμένες θεαματικές φάσεις!