29/11/2019
Skroutz 8 28 15 21 - 72 -
Athens Super Sonics 10 4 6 8 - 28 -

Δεν δυσκολεύτηκε το Skroutz!

Το Skroutz παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, από την δεύτερη περίοδο και μετά, πήρε μια εύκολη νίκη με 72-28 κόντρα στους Athens Super Sonics.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό με τις δύο ομάδες να είναι υπερβολικά άστοχες. Οι Athens Super Sonics, με τους Αθανασάκο και Κυδώνη προηγήθηκαν με 10-8. Για τους τυπικά γηπεδούχους που δεν είχαν βρει ρυθμό, 4 πόντους έβαλε ο Παπαντώνης.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Skroutz ήταν συναρπαστικοί. Με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους 28-4 και προηγήθηκαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 36-14. Ο Δήμος από τη μία με 8 πόντους και ο Αθανασάκος από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά τους στους 31, 51-20 με τον Παυλίδη να βάζει 6 πόντους. Για τους πράσινους, 4 πόντους έβαλε ο Αθανασάκος που πάλευε μόνος στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να έχει κριθεί οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Παυλίδης Δήμος και Βελισσαρίου έκαναν… πάρτι στην επίθεση έχοντας 17 πόντους. Ο Αθανασάκος ήταν συγκινητικός πετυχαίνοντας άλλους 6 πόντους. Το τελικό 72-28 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Φοίβος Παυλίδης με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Χρήστος Αθανασάκος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 27/71 εντός πεδιάς, 6/11 τρίποντα και 12/17 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι πράσινοι είχαν 14/91 εντός πεδιάς, 0/28 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής, Μακρυγιώργος 2, Δήμος 17, Βελισαρίου 10, Παυλίδης 19, Λιούμης 6, Παπαντώνης 18.

Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Δεγγεστίνος Θ 2, Κυδώνης 10, Φιλιόπουλος, Χούντης, Δεγγεστίνος Χ, Φόρτης, Χατζηλάκος, Παπαμακάριος, Αθανασάκος 16

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός των Skroutz!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες εντάσεις που υπήρχαν!