05/07/2021
Δεν έχει 19 10 10 19 - 58 -
Salo Nics 9 14 16 17 - 56 -

Δεν είχαν τύχη στο τέλος οι Salo Nics!

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στα 4! τελευταία σουτ έγινε μεταξύ Δεν Έχει και Salo Nics.

Οι Χαλκιδικιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Ο συνήθης ύποπτος Νίκος Μυλωνάς βοήθησε σε αυτό πετυχαίνοντας επτά πόντους με ένα τρίποντο. Από την άλλη ο Προύσαλης πέτυχε πέντε πόντους. Σκορ περιόδου 19-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Salo Nics ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Ο Γεωργακάκης τα έκανε όλα στην άμυνα, αλλά και μπροστά ήταν εξαιρετικός. Σκόραρε οκτώ πόντους. Ο Ευθύμης Λάμπρου σκόραρε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους και όλα προμήνυαν πως θα δούμε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Σκορ περιόδου 10-14.

Η αντεπίθεση των Salo Nics συνεχίστηκε και στο τρίοτ δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά με αιχμή του δόρατος τον Μακαλέκα που πέτυχε επτά πόντους με ένα τρίποντο. Ο Νίκος Μυλωνάς από την άλλη έκανε ό,τι μπορούσε σκοράροντας επτά πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ περιόδου 10-16.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν χάρμα οφθαλμών. Ο Καλπαξίδης όπλισε, σκόραρε 12 πόντους και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Προύσαλης έδειξε ότι δε θα άφηνε την ομάδα του να χάσει εύκολα. Σκόραρε 11 πόντους με δύο τρίποντα. Τη τελευταία φάση του αγώνα αξίζει να τη δείτε στο You Tube. Οι Salo Nics είναι πίσω με δύο πόντους, έχουν ολόκληρη επίθεση μπροστά, κάνουν 4!!!! τελειώματα κάτω από το καλάθι σχεδόν μόνοι τους και χάνουν και τα 4! Λήξη αγώνα και νίκη για τους Δεν Έχει με σκορ 58-56.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Κοντολέων, Αλβανός 5(1), Σαλασάσογλου 3(1), Λάμπρου 6, Οικονόμου, Μυλωνάς Ν. 21(2), Καλπαξίδης 14, Μυλωνάς Γ. 9(1), Βαβρίτσας.

Salo Nics: Ηλιάδης 7(1), Τριανταφυλλίδης 5(1), Συνδικιώτης, Ματζανάρης, Μακαλέκας 9(1), Προύσαλης 17(2), Στεργιόγλου 2, Δημητριάδης, Γεωργακάκης 16(1).

Τι μας άρεσε: Το αράουτ τρίποντο από τη γωνιά του Γεωργακάκη ο οποίος στη προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα επειδή ο χρόνος τελείωνε, σκόραρε. Και φυσικά ο αγώνας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο συναρπαστικό δευτερόλεπτο.