24/02/2024
Aballiers 8 20 12 16 - 56 -
Partouzan 18 29 19 22 - 88 -

Δεν είχη άλλη... επιλογή η Partouzan!

Μπήκαν σοβαροί και έδειξαν πως θέλουν πολύ να πάρουν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, με τον Παυλόπουλο να δίνει το έναυσμα και με μάχες στα δύο καλάθια να παίρνει καλές θέσεις, να κάνει coast to coast και ξεχωρίζει! Οι Aballiers προσπάθησαν να μειώσουν, γύρισαν την μπάλα αλλά ήταν αστοχοι, με τον Καραδήμα να τους τιμωρεί με ένα τρίποντο πριν τη λήξη, με το σκορ να κλείνει στο 8-18 για τους "μαύρους"! Οι Ματζουρίδης και Τσαμπαλής... κουβάλησαν για Aballiers, αλλά οι γηπεδούχοι υστερούσαν αμυντικά και ο Καραδήμας συνέχισε την ίδια συνταγή, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-47.

Η άμυνα των Aballiers βελτιώθηκε πολύ, αλλά η επίθεση παρέμεινε στάσιμη, με τους Λιακόπουλο και Παγάνο να μειώνουν με σκορ και δημιουργία αντίστοιχα! Η Partouzan παρέμεινε συγκεντρωμένη, δεν έκανε πράγματα για να ρισκάρει και με τους Ζησιάδη και Τζάνη σε πρώτο πλάνο παρέμειναν αρκετά μπροστά, με το σκορ να κλείνει στο 40-66 για τρίτη περίοδο. Ήσυχο το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά μεγάλη, τη διάθεση όμως να παραμένει και από τις δύο παρέες υψηλό και το τελικό σκορ να είναι το 56-88 για την παρέα του Παυλόπουλου!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Παυλόπουλος με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Πολυχρόνης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.