22/10/2022
RBD Gipsy Blinders 18 5 10 19 - 52 -
All Blacks 7 5 5 12 - 29 -

Δεν είχε αντίπαλο… ο Πασχαλάκης!

Οι Gipsy Blinders έκαναν σεφτέ στις νίκες στο πρωτάθλημα του Basketaki Rebound, αφού επικράτησαν με σχετική άνεση των All Black με σκορ 52-29.

Οι γηπεδούχοι είδαν από τα πρώτα δέκα λεπτά τον ψηλό τους(Πασχαλάκης) να κάνει πάρτυ και να σκοράρει δώδεκα πόντους, ενώ η αντίπαλη ομάδα σημείωσε εφτά. Το 18-7 τα έλεγε όλα, ως προς τη δυναμική της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια οι κακές επιθέσεις είχαν την τιμητική τους, αφού το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 5-5 κι αυτό φυσικά πόναγε περισσότερο τους φιλοξενούμενους που βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο οι All Black μπήκαν με μεγαλύτερη ζέση στο παιχνίδι, με τον Ελευθεράκο να βγάζει ενέργεια στην άμυνα, όμως η μπάλα δεν έμπαινε στο καλάθι. Ο Πασχαλάκης από την άλλη μεριά βρήκε κάποιες βοήθειες από τους Παλουμπή και Ζέρβα και το 33-17, έδινε ισχυρό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του.

Όπερ κι εγένετο. Οι Gipsy Blinders συνέχισαν να τρέχουν, οι δυνάμεις των αντιπάλων τους είχαν τελειώσει και ο Πασχαλάκης με double-double (29π., 13 ριμπ.), ήταν ο πρωταγωνιστής για το 52-29 της ομάδας του, που πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν στη λίγκα Rebound.

Οι νικητές μέτρησαν 4/6 βολές, 24/42 δίποντα, 0/20 τρίποντα και 28 ριμπάουντ (11 επ., 27 αμ.). Έδωσαν 6 ασίστ για 7 λάθη , ενώ έκαναν 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Οι ηττημένοι είχαν 5/16 βολές, 9/46 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 27 ριμπάουντ (14 επ., 23 αμ.). Μοίρασαν 5 ασίστ, είχαν ισάριθμα κλεψίματα και κοψίματα, ενώ υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Εννοείται Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Πασχαλάκης με 29 πόντους, μετρώντας 1/2 βολές, 14/17 δίποντα, ενώ γράπωσε 13 ριμπάουντ (6 επ., 7αμ,).

Gipsy Blinders (Παλουμπής): Ζέρβας 4, Προκοπίου 2, Λαρίσης 4, Ζένος 4, Παλουμπής 6, Πασχαλάκης 29π., Μπερζελέας 3

All Black (Τσαλουκίδης): Ελευθεράκος 8, Καλλιώρας 3, Τσαλουκίδης 6 (2), Σπυρόπουλος, Σαμαρτζής 8, Τσαμάλης, Χερβατίδης 2

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια και των δύο ομάδων, που δεν παράτησαν ποτέ τον ματς