13/01/2024
Terroristas 13 4 2 10 - 29 -
Porto Raftors 15 10 8 6 - 39 -

Δεν έλαμψαν, αλλά νίκησαν οι Porto Raftors!

Το πρώτο δεκάλεπτο, είχε δύο σκέλη με κάθε ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Porto Raftors με πρόσωπο του αγώνα τον Δ.Μπαντουβάκη με 6 πόντους να έχουν προβάδισμα με 13 – 15. Λίτινας με δύο τρίποντα και Μαυρίδης με 5 πόντους ξεχώρισαν για τους Terroristas.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι και πέτυχαν μόλις ένα τρίποντο με τον Λίτινα, με αποτέλεσμα οι Porto Raftors χωρίς να ανεβάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και έχοντας πρωταγωνιστές τους Δ.Μπαντουβάκη με 4 και Σουγιουλτζή με τρίποντο, να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα καθώς δέχτηκαν μόλις δύο βολές και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σιαχάμη με 4 πόντους, ανέβασαν τη διαφορά στο + 14(19-33).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Λίτινα και βοήθειες από Ι. Τσιαούση - Κονοφαο προσπάθησαν να μπουν και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούνται και βρίσκοντας τρία καλάθια με Ανδρούτσο, Σιαχαμη και Δ.Μπαντουβάκη να φτάνουν σχετικά άνετα στο τελικό 29 – 39.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 15 πόντους 10 ριμπάουντ .

Οι Terroristas είχαν 3/27 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 8/24 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Porto Raftors 13/38 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης, Κονοφάος 3, Λίτινας 15(10ρ.), Μαυρίδης 5, Μπουγάς, Τζούδας,Ι.Τσιαούσης 2(8ρ.), Θ. Τσιαούσης 4(12ρ.), Τσινακίδης.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Ανδρούτσος 2, Γιάννης 3, Καλδέλης 2(12ρ.), Μπαντουβάκης 3,Δ. Μπαντουβάκης 12(10ρ.), Νικολάου 5, Παπαγιαννάκος 4(8ρ.), Σιαχάμης 8, Σουγιουλτζής.