08/02/2023
Ιπ-πότες 8 16 13 15 - 52 -
Tebelwolves 13 15 15 19 - 62 -

Δεν έπεισαν και κέρδισαν οι Tebelwolves!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Tebelwolves στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν τους Ιππότες με 52-62 και κλείδωσαν ουσιαστικά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Tebelwolves να προηγούνται με 8-13, χάρη σε 6 πόντους του Κυριαζή και τρίποντο του Κορδαλή. Ο Σιαπάνης με 4 πόντους και οι Γκουντόπουλος - Ανυφαντής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 5 νέους πόντους του Σιαπάνη και τους Κεκεμπάνο - Ντούκα να προσθέτουν από 4 πόντους ο καθένας, οι Ιππότες προσπέρασαν με 17-14 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 7 πόντους του Μασοκώστα και τρίποντο του Καραγρηγορίου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-28!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Ντούκα και 5 του Παπαδόπουλου, η παρέα του Κεκεμπάνου προσπέρασε με 31-28. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι "Λύκοι" αντέδρασαν άμεσα και με δύο τρίποντα του Κορδαλή και ένα του Τζερεμέ, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 37-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Tebelwolves δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Κυριαζή, Θεοδωρόπουλο, Ζάτα, Καραγρηγορίου και Κορδαλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-62. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κεκεμπάνος, Παπαδόπουλος, Ντούκα και Σιαπάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 19/51 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές 11/16 βολές, 15/42 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Σιαπάνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Tebelwolves ο Κυριαζής με 20 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 5/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1  ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Σιαπάνης 13, Ντούκα 11, Ανυφαντής 5, Γκουντόπουλος 4, Παπαδόπουλος 10 (1), Μούρτζος, Κεκεμπάνος 8, Μπαρδούσης 1

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καρπούζος, Αδαμόπουλος 4, Καραγρηγορίου 5 (1), Τζερεμές 3 (1), Κυριαζής 20 (1), Ζάτας 5,Ηλιόπουλος 3, Μασοκώστας 7 (1), Κορδαλής 11 (3), Θεοδωρόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!