22/10/2020
Gerakas Hawks 7 23 16 22 - 68 -
Elapuse BC 20 11 19 23 - 73 -

Δεν έπεισε, αλλά έκανε το 2/2 η Elapuse!

Η Elapuse, κέρδισε με 73-68 τους Gerakas Hawks στο κλειστό του Seven και πήρε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρώτο όμιλο της Master League. Χωρίς νίκη, παρέμειναν οι Hawks!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Elapuse ήταν ισοπεδωτική. Η ομάδα του Αναγνώστου, με μπροστάρη τον Αντρέα Μπίτσο που έβαλε 8 πόντους, προηγήθηκε με 20-7 με το τέλος της περιόδου. Για την ομάδα του Πικάση, που είχε κολλήσει επιθετικά, 3 πόντους με ένα τρίποντο σημείωσε ο Γραβάνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Gerakas Hawks αντέδρασαν. Με τον Δημήτρη Γκόρο να παίρνει το όπλο του και να σημειώνει 12 πόντους, οι Hawksέτρεξαν ένα επιμέρους 23-11 και μείωσαν με το τέλος του ημιχρόνου στον πόντο, 31-30. Για την Elapuse, που χαλάρωσε αρκετά, 5 πόντους έβαλε ο Μπίτσος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες είχαν μείνει κοντά στο σκορ, με την Elapuse να κρατά μία μικρή διαφορά 4 πόντων, 50-46. Μπίτσος από την μία με 10 πόντους και Γραβάνης από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Gerakas Hawks με τον Γκόρο να βάζει πολύ μεγάλα σουτ, κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ και να προηγηθούν και με 5 πόντους διαφορά. Ωστόσο, η Elapuse αντέδρασε και με τον Μιγιόνη να οργιάζει με δύο μεγάλα τρίποντα πήρε τελικά την δεύτερη νίκη της, με 73-68.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αντρέας Μπίτσος με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γκόρος με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Συνολικά οι Gerakas Hawksείχαν 21/61 εντός πεδιάς, 8/23 τρίποντα και 18/26 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 23 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/76 εντός πεδιάς, 8/35 τρίποντα και 11/19 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 5 τάπες.

Gerakas Hawks (Πικάσης):Σκλαβούνος 4, Γκόρος 27, Σαρακηνός, Πικάσης, Αβαράκης 6, Γραβάνης 15, Κουμεντάκης 8, Κομιανός 2, Τζελέπης, Balla6.

Elapuse (Αναγνώστου):Μπακής 7, Φραγκογιάννης, Μπίτσος 25, Δεσύπρης Π 3, Ψαλιδόπουλος 2, Μιγιόνης 12, Κουτσούκος 6, Αναγνώστου, Δεσύπρης Σ 13, Σαραντόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα χορταστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!