21/02/2022
Black Mamba 13 19 22 13 - 67 -
Basket Maniacs 6 19 21 7 - 53 -

Δεν έπεισε, αλλά κέρδισε το Black Mamba!

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, το Black Mamba κέρδισε στα Άνω Λιόσια τους σκληροτράχηλους Basket Maniacs με 67-53 στα Άνω Λιόσια και έφτασαν τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να «κυνηγούν» τους Golden Steak Warriors!

Αρκετά δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Black Mamba στο πρώτο δεκάλεπτο που με 8 πόντους τους Λουκόπουλου και 5 του Μπολοτάκη προηγήθηκε με 7, 13-6 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους Maniacs, από 2 πόντους έβαλαν οι Negrin, Δημητριάδης και Καλαμιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε και το ματς έγινε πιο ελκυστικό. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 19-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-25 για την ομάδα του Μπασδάνη, που ήλεγχε το ματς, χωρίς ωστόσο να μπορεί να πάρει ασφαλή διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με το Black Mamba να έχει την τριάδα Λουκόπουλο, Μουσούλη και Μπολοτάκη σε καλή μέρα. Στο 30′ το σκορ ήταν 54-46 υπέρ της ομάδας του Μπασδάνη. Για τους Basket Maniacs, που αρνούνταν να παραδοθούν, 10 πόντους έβαλε ο Negrin, ενώ 6 πρόσθεσε ο Καλαμιώτης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba διατήρησε με άνεση το προβάδισμα του, το οποίο κατάφερε και να το αυξήσει, παίρνοντας τελικά την νίκη με 67-53, παραμένοντας έτσι μόνο δεύτερο στον 3ο όμιλο της Master league. Οι Basket Maniacs, δείχνουν έτοιμοι και αποφασισμένοι να παλέψουν με νύχια και με δόντια για να παραμείνουν στην κατηγορία.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Μπολοτάκης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά το Black Mamba είχε 25/70 εντός πεδιάς, 7/22 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήρε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι Basket Maniacs είχαν 20/72 εντός πεδιάς, 9/35 τρίποντα και 4/8 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

Black Mamba (Μπασδάνης): Δέδες 10, Δανίκλογλου, Καριώτης 8, Λουκόπουλος 24, Μαρίτσας, Μουσούλης 11, Μπολοτάκης 14.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 18, Δημητριάδης 8, Κάκκος 6, Καλαμιώτης 14, Κουτσόπουλος 4, Σασσάς 3, Στασινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!