29/12/2019
Iron Maidan 16 10 10 23 - 59 -
Dilaveri 13 15 14 21 - 63 -

Δεν έπεισε, αλλά κέρδισε το Dilaveri!

Ασταμάτητο και ανίκητο δείχνει το Dilaveri στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επικράτησε δύσκολα των 6 Iron Maidan με 59-63 και παραμένει στην κορυφή, όντας αήττητο!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4-9, οι Iron Maidan έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-13, έπειτα από 5 πόντους του Δέλλιου, 5 του Μπόλτση και 4 του Φωτεινάκη. Ο Δημήτρης Πουπάκης με 5 πόντους και ο Γόντικας με 3 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το Dilaveri επέβαλε τον δικό του ρυθμό στο ματς και με 4 πόντους του Στιβακτάκη, αλλά και βοήθειες των Παρούση, Γιώργου Πουπάκη και Μούτσου, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 18-28, 2:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με 7 συνεχόμενους πόντους του Μίμη Μακρή και τριποντάκι του Δέλλιου, πρόλαβαν να ρίξουν την διαφορά στο καλάθι, 26-28, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Καζέρου να διατηρεί το τιμόνι στα χέρια της με 36-42, μετά από 7 πόντους του Βογιατζάκη και 5 του Μούτσου. Τους Μαϊντανούς κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Μίμης Μακρής και Δέλλιος με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 36-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Dilaveri διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με τους Καλλιμάνη (8π), Μούτσο (4π) και Γιώργο Πουπάκη (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-63. Για τους Iron Maidan στα τελευταία πάλεψαν για την ανατροπή οι Μίμης Μακρής (7π), Δέλλιος (7π),  Άρης Μακρής (4π) και Μπόλτσης (3π), χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/19 βολές, 14/36 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 20/50 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Δέλλιος με 15 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κλέψιμο. Mvp για το Dilaveri ο Γεωργιόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Μακρής Μ. 19 (3), Μακρής Α. 6, Μαρινάκης, Μπόλτσης 8, Φωτεινάκης 9 (1), Δέλλιος 15 (2)

Dilaveri (Καζέρος): Κόης, Πουπάκης Δ. 5 (1), Γόντικας 7, Πουπάκης Γ. 6, Στιβακτάκης 6, Παρούσης 4 (1), Καλλιμάνης 10, Μούτσος 12 (1), Γεωργιόπουλος 7 (1), Βογιατζάκης 5, Καζέρος 1

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα που εμφάνισαν οι Iron Maidan σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά κυρίως η παρουσία του Κώστα Μαρινάκη εντός των τεσσάρων γραμμών!