20/11/2023
Myrmidons BC 23 9 21 20 - 73 -
Beerokoillers 17 18 16 11 - 62 -

Δεν έβγαλαν μάτια, αλλά κρατάνε τη νίκη οι Myrmidons!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Myrmidons που το βράδυ της Δευτέρας 20 Νοεμβρίου κατάφεραν να επικρατήσουν επί των Beerokoillers με 73-62. Οι Myrmidons δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο έφτασαν τελικά στη νίκη, η οποία είναι η 7η στη σεζόν (7-3), δίνοντας συνέχεια στην καλή πορεία τους στη φετινή Development League. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά λύγισαν στα τελευταία λεπτά και δεν απέφυγαν την 4η ήττα τους (5-4).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Νιωτάκη και Ραχωβίτσα να είναι «ζεστοί» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 13-10. Ο Τσιμής μπήκε και αυτός στην εξίσωση του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα οι «Μυρμιδόνες» να φτάσουν στο +8(20-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κρατάνε μία διαφορά 6 πόντων (23-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Beerokoillers ξεκίνησαν μία αντεπίθεση, με τους Νεοφύτου, Δημήτρη και Κωνσταντίνο Μανδηλαρά να πρωταγωνιστούν και να ισοφαρίζουν 29-29. Ο Ραχωβίτσας με ακόμα ένα δικό του τρίποντο έγραψε το 32-29, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Δημήτρη Μανδηλαρά (32-32), ενώ ο Κατσίκης συνέχισε το… ρεσιτάλ τριπόντων ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάνε μπροστά στο ημίχρονο με 32-35.

Το ντέρμπι παρέμεινε ζωντανό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ο Ραχωβίτσας την είχε δει… Στεφ Κάρι και έβαζε τρίποντα από κάθε σημείο του γηπέδου, με το σκορ να φτάνει στο 46-46.  Ο ίδιος ήταν αυτός που λίγο αργότερα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 51-49, ενώ η απόσταση των 2 πόντων ανάμεσα στις δύο ομάδες έμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου όταν το σκορ έγραφε 53-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σειρά του Θωμόπουλου να κάνει το… κομμάτι του πίσω από τα 6,75 και οι Myrmidons έφτασαν στο +7(61-54). Οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από την γραμμή των βολών και μπόρεσαν να απομακρυνθούν στο 67-58, με τους Beerokoillers πλέον να βλέπουν τις ελπίδες τους να εξανεμίζονται. Οι Myrmidons κράτησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 73-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Ραχωβίτσας με 30 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Νεοφύτου με 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ.

Οι Myrmidons είχαν 11/34 δίποντα, 13/41 τρίποντα, 12/20 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Beerokoillers μέτρησαν 17/39 δίποντα, 7/35 τρίποντα, 7/11 βολές, 55 ριμπάουντ, όπως και 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Θωμάς 2(2ρ.), Θωμόπουλος 16(7ρ.), Νιωτάκης 9(12ρ.), Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 30(5ρ.), Σιμωνετάτος 2, Τσιμής 14(8ρ.)

Beerokoillers (Μανδηλαράς Κ.): Κατσίκης 8(3ρ.), Κοσμαδάκης 8(10ρ.), Μανδηλαράς Δ. 5(4ρ.), Μανδηλαράς Κ. 10(10ρ.), Νεοφύτου 25(15ρ.), Ψεματίκας 6(13ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Ραχωβίτσα.