04/12/2022
Tebelwolves 14 14 18 14 - 60 -
Πλατειακοί 23 7 20 13 - 63 -

Δεν έχασε το...Shot!

Έπειτα από ένα αγώνα με αμείωτο ενδιαφέρον, η The Shot επιβλήθηκε των Tebelwolves στο ΣΕΦ με 60-63 σε ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Το πάθος και η ενέργεια του Κοντομίχη σε συνδυασμό με την παρουσία του Ξενάκη κάτω από τα καλάθια έβαλαν από νωρίς νωρίς σε θέση οδηγού του "ροζ", με τους Tebelwolves να κρατάνε κοντά το σκορ με τους Κορδαλή και Κασβή θετικούς, για το 14-23 πρώτης περιόδου.

Ο Ζάτας και γενικά όλοι οι Tebelwolves βελτιώθηκαν και με τη βοήθεια του Κυριακίδη μείωσαν το σκορ. Ο Ντιμπ έδωσε λύσεις και... βενζίνη στο ντεπόζιτο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα με 28-30 για ημίχρονο.

Το καλό ξεκίνημα των Κοντομίχη και Βούλγαρη... σίγησε ο Καραγρηγορίου με δύο απανωτά τρίποντα και το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο. Ο Αναστασάκης με θετικότατη παρουσία και κρίσιμους πόντους αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 46-50, ύστερα από φοβερό... finish του Κορδαλή!

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι με δύο μεγάλα τρίποντα από Δρελιώζη και Κανταρτζή ξέφυγαν στους 6 (55-61) τρία λεπτά πριν το τέλος και αν και καρδιοχτύπησαν, έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 60-63!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κοντομίχης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Tebelwolves ξεχώρισε ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/29 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 4/13 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 15/20 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Καραγρηγορίου 18, Μασοκώστας 3, Κασβής 8, Ζάτας 2, Κορδαλής 16, Ηλιόπουλος, Τζερεμές, Κυριακίδης 13.

The Shot (Βλασταρίδης): Βλασταρίδης 6, Βούλγαρης 6, Κοντομίχης 12, Λάζουκιτς 4, Ξενάκης 10, Κανταρτζής 6, Ντιμπ 4, Δρελιώζης 10, Αναστασάκης 5.

Τί μας άρεσε : Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους!