21/04/2023
La Bola De Papel 10 13 14 19 - 56 -
Komic Mastoras BC 9 20 14 8 - 51 -

Δεν ήταν La Bola, αλλά κέρδισε!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall η La Bola de Papel, παρότι βρέθηκε πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό, βρήκε τρόπο να λυγίσει τον αξιόμαχο Komic Mastora και ολοκληρώσει με ροζ φύλλο τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ρίχνονται πλέον στην μάχη των Playoffs, έχοντας εξασφαλίσει φυσικά την άνοδό τους στην Evolution League. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα κάπως μουδιασμένο και αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του coach Αβούρη ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραϊσκάκη (7π.) και Κιφοκέρη (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε ο Komic, που βασίστηκε στην τριπλέτα των Γρηγοράκη (4π.)- Σπυράτου (3π.)- Τσιώγκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Komic ήταν ξεκάθαρα ανώτερος, μπαίνοντας σε θέση οδηγού και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λίγγρη (6π.), Τσιώγκα (4π.), Γρηγοράκη (4π.) και Σπυράτο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η La Bola de Papel συνέχισε να σκοράρει με δυσκολία, δεδομένης της ποιότητάς της, παρά την προσπάθεια των Καλογεράκη (6π.), Καραϊσκάκη (5π.) και Καραθανάση (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-29.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Μ. Τσουκάλης (7π.), Καραισκάκης (3π.), Καραθανάσης (2π.) και Κιφοκέρης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ ο Komic απάντησε με Τσιώγκα (5π.), Στασινό (5π.) και Λίγγρη (4π.), παραμένοντας έτσι σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η La Bola αποφάσισε να ανεβάσει ένταση στην αμυντική της λειτουργία και με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση. Οι Καραθανάσης (8π.), Κιφοκέρης (6π.), Π. Τσουκάλης (3π.) και Μ. Τσουκάλης (2π.) οδήγησαν την ομάδα τους στην ανατροπή – νίκη. Στον αντίποδα, ο Komic κόλλησε επιθετικά, σκόραρε μόλις 8 πόντους και στην ουσία «πέταξε στα σκουπίδια» στην εξαιρετική του εικόνα για 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, η La Bola de Papel είχε 11/35 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 10/13 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 7 μπλοκ ! Στον αντίποδα, ο Komic Mastoras BC είχε 18/56 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Βαγγέλης Κιφοκέρης με 10 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 3 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

La Bola de Papel (Αβούρης) : Γκιουλμπαξιώτης, Καλογεράκης 6 (2), Καραθανάσης 13 (2), Καραισκάκης 15 (2), Κιφοκέρης 10, Μαρινάκης, Τζαναβάρας, Τσουκάλης Π. 3, Τσουκάλης Μ. 9 (2).

Komic Mastoras BC (Σερεβέτας) : Γρηγοράκης 11, Λίγγρης 16, Παπαντώνης 2, Σπυράτος 6 (2), Στασινός 7, Τσιώγκας 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.