16/10/2019
Hall of Fame 17 9 16 12 - 54 -
Στιφάδο Bulls 13 13 16 20 - 62 -

Δεν ήθελε να χάσει ο Μέλλος!!

Ο Νίκος Μέλλος δεν άφησε μονομαχία χαμένη κάτω από τα καλάθια, μοίρασε επτά τάπες και «μπλόκαρε» την Hall of Fame στην προσπάθειά της να… αναγκάσει τους Στιφάδο Bulls στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν, οπότε οι «Ταύροι» έκαναν το 5-0 στην Elite και άφησαν τους «Φημισμένους» στο 2-3, αλλά με καλή εμφάνιση και αισιοδοξία για το νέο ρόστερ που έχουν φτιάξει.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, αφού οι Σταυρόπουλος, Χόντος, Παπαγεωργίου συνεργάστηκαν εξαιρετικά και στο τρίλεπτο έκαναν το 9-0, με τους «Ταύρους» να αρχίζουν το σκοράρισμα με Μπασδάνη, Πρόκο και J.J (13-9 στο 7’) και τη διαφορά να μένει στους τέσσερις πόντους μέχρι το δεκάλεπτο (17-13) για τους «γαλάζιους».

Στη δεύτερη περίοδο ανέβασε στροφές ο Jay και ο Πρόκος με άλλο ένα τρίποντο κι ένα δίποντο βοήθησε στο να έρθει σταδιακά η ισοφάριση για τους Στιφάδο (26-26 ημίχρονο), έχοντας από πλευράς Hall τους Σταυρόπουλο, Πισιτέλη, Γκιόκα, Κριθαρούλα να βρίσκουν στόχο, σε ένα διάστημα που όμως δεν είχαν καλά ποσοστά.

Το σκορ έμεινε κοντά στην ισοπαλία σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Bulls να παίρνουν κάποια στιγμή ένα προβάδισμα πέντε πόντων από τα καλάθια των Jay, Μέλλου (34-39 στο 27’), αλλά τους «Φημισμένους» να προσπερνούν με τα τρίποντα από Κριθαρούλα, Σταυρόπουλο (40-39 στο 29’) και τελικά να κλείνουν το 30ο λεπτό στο 42-42.

Κριθαρούλας και Πισιτέλης πήγαν να δώσουν «αέρα» στην Hall of Fame στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (46-42 στο 31’), αλλά οι «Ταύροι» είχαν τη λύση που άκουγε στο όνομα Νίκος Μέλλος. Ο ψηλός δεν άφηνε κανέναν να περάσει στη ρακέτα (αυτό έκανε βέβαια σε όλο το ματς) και εκτός από τις 7 τάπες και τα 19 ριμπάουντ, έβαλε και άλλους 8 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο, οδηγώντας την ομάδα του Χατζή στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Μέλλος με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, 7 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους «φημισμένους» ξεχώρισε ο Πάνος Σταυρόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Συνολικά οι «γαλάζιοι» είχαν 18/58 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 0/2 βολές (!), 41 ριμπάουντ (9-32), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «ερυθρόλευκους» να τελειώνουν το ματς με 21/53 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 5/9 βολές, 57 ριμπάουντ (16-41), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη και 7 μπλοκ.

Hall of Fame (Χόντος): Σταυρόπουλος 22 (4), Γκιόκας 8, Πισιτέλης 7 (1), Κριθαρούλας 7 (1), Παπαγεωργίου 6, Χόντος 2, Δισακιάς 2, Κατσιάπης, Κοντογιάννης

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 22 (5), J.J Χριστόπουλος 20, Μέλλος 12, Μπασδάνης 8, Παγουλάτος, Μπαλαούρας, Χατζής

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η εκπληκτική απόδοση του Νίκου Μέλλου, που άρχισε τα μπλοκ από το πρώτο πεντάλεπτο και δεν σταμάτησε μέχρι το τέλος!