19/11/2023
Khazad Dooms 8 14 8 8 - 38 -
Friends 14 19 7 21 - 61 -

Δεν κοιτούν πίσω οι Friends!

Την όγδοη νίκη τους σε εννιά παιχνίδια πέτυχαν οι Friends το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με το ευρύ 38 – 61 ,απέναντι στους ορεξάτους μεν αλλά άστοχους δε Khazad Dooms.

Οι Dooms μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και με τον αρχηγό τους Γιώργο Σχινά να έχει 4 πόντους, προηγήθηκαν με 6 – 2. Στην συνέχεια τα Φιλαράκια ισορρόπησαν το ματς, κέρδισαν κατά κράτος την μάχη μέσα στο ζωγραφιστό με Γεωργιάδη και Χρυσοσπάθη να έχουν από 4 πόντους και πήραν προβάδισμα με 8 – 14.

Οι Friends έτρεξαν ένα εκκωφαντικό 3 – 15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 18. Ο Θεοχάρης ήταν ο ιθύνων νους και ηγέτης στην επίθεση με 6 πόντους, με Κούκιο και Χρυσοσπάθη να προσφέρουν από 4. Μετά το μισό, οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με πρώτα βιολιά τους Ντζερεμέ με 5 και Σχινά με 4 πόντους αντίστοιχα, πλησίασαν 22 – 33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 8 πόντους με Σχινά(5) και Λυγερό και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 5 του Γεωργιάδη και δίποντο του Τοκατλίδη, για το 30 – 40.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι μετέπειτα νικητές το τέταρτο δεκάλεπτο!Ο Θεοχάρης συνέχιζε να βγάζει πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ο Κούκιος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και ο Χρυσοσπάθης(6) εκμεταλλευόταν την διαφορά μεγέθους, σπρώχνοντας τους Friends προς το τελικό 38-61! Για τους Dooms που παρέδωσαν τα όπλα προ πολλού , πέντε διαφορετικοί παίκτες έβαλαν από ένα καλάθι.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ηλίας Χρυσοσπάθης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Χατζηδήμας με 2 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Khazad Dooms είχαν 13/40 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 3/12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Friends είχαν 23/52 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 9/18 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Khazad Dooms(Ν.Σχινάς): Λυγερός 6, Ντζερεμές 8, Ράντος 8(7ρ.), Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 1, Σχινάς 11, Τσαντίλας, Χατζηδήμας 2(9ρ.).

Friends(Σακελλαρίδης): Γεωργιάδης 18, Δομήνικος, Θεοχάρης 12(8ρ.), Κούκιος 12(8ρ.), Λιάπης 2, Τοκατλίδης 2, Χρυσοσπάθης 15(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η δύναμη των Friends μέσα στις δύο ρακέτες!