Milwaukee Sucks 20 12 17 13 - 62 -
Mad Frogs 6 20 13 12 - 51 -

Δεν λένε όχι στα δώρα οι Sucks!

Οι Sucks αξιοποίησαν το δώρο που τους έκαναν οι San Antonio Smurfs , επικράτησαν των Mad Frogs και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ.

Εξαιρετικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Οικονόμου, Φωτόπουλου, Μαυροειδή και Τσίνα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 20-6, δείχνοντας εξ αρχής τις προθέσεις τους. Οι ελλιπείς Mad Frogs σκόραραν με το... σταγονόμετρο, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους και έγιναν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στα τρίποντα των Καραντζούνη - Φράγκου και τα δίποντα του Χόντα. Οι Sucks μπορεί να μην θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, όμως διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (32-26). Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Διαμάντης και Μαυροειδής.

Η ομάδα του Κυριτσόπουλου στην επανάληψη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, έπαιξε όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πρωταγωνιστές τους Τσίνα, Παγούνη και Μαυροειδή, "έχτισε" διψήφια διαφορά (49-39). Τα "Βατράχια" παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, έχασαν την επαφή με το σκορ και έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι με Γιαννόπουλο, Χόντα και Καραντζούνη προσπάθησαν να κάνουν την... ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να βάλουν "φωτιά" στην αναμέτρηση, όμως οι Sucks είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, με σπουδαία καλάθια του Μαυροειδή όταν η μπάλα έκαιγε και άψογη διαχείριση, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και παγιώθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Οικονόμου με 16 πόντους (4/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/41 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 15/18 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γάτσιος 5, Γανέλης 4, Διαμάντης 6 (2), Μαυροειδής 8 (2), Οικονόμου 16 (2), Παγούνης 8 (2), Τσίνας 10, Φωτόπουλος 5 (1)

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αδαμόπουλος 9 (2), Γιαννόπουλος 9, Καραντζούνης 9 (1), Κατσαρός, Κωστόπουλος 7, Φράγκος 9 (1), Χόντας 8

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκαν οι νικητές το υπέρ τους προβάδισμα καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.