28/01/2024
Drunk Team 20 14 16 18 - 68 -
N.A. 99ers 22 15 21 12 - 70 -

Δεν λύγισαν οι 99ers!

Να είχα 1000 μάτια να βλέπω το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έβγαλαν τον καλύτερο τους εαυτό, προσέφεραν απλόχερα θέαμα, με τους 99 ρηδες να έχουν μικρό προβάδισμα με 20 – 22. Καθάριος με 7 και Μερμίγκης με 6 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι για τους προπορευόμενους, ενώ την Drunk Team οδηγούσαν Παούρης με 8 και Παπαπαναγιώτου με 6 πόντους.

Με την ίδια ένταση κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να μην είναι τόσο παραγωγικές και το ημίχρονο να τελειώνει 34 – 37 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Καθάριος συνέχισε από κει που ξεκίνησε με 5 πόντους, με Μαραγκουδάκη, Παντελίδη και Μερμίγκη να προσφέρουν από 3 έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ξανά ο Παούρης με 6 πόντους, με τέσσερις παίχτες ακόμα να βρίσκουν στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και με το δίδυμο Μαραγκουδάκη με 7 και Κοκκίνη με 6 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν την επίθεση, έστειλαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Η Drunk Team δεν παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα να παλεύει και με ηγέτη τον Γκορόγια με 7 πόντους και τον Παούρη να συνεχίζει τη μεστή του εμφάνιση με 6, πλησίασε σε 50 – 58.

H Drunk Team έκανε μαγικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο, έτρωγε σίδερα στην άμυνα και τρέχοντας επιμέρους 17-5,πέρασε μπροστά με 67 -63.Γκορόγιας(5),Παούρης(6) και Μήτσικας(4), οι πρωτοστάτες της αντεπίθεσης. Οι 99ers που έχουν χτίσει χαρακτήρα νικητή δεν πτοήθηκαν,βρήκαν τεράστια καλάθια με Κοκκίνη(4) και τρίποντο του Δημάδη , γύρισαν τούμπα το ματς και παρά την χαμένη ευκαιρία της Drunk Team να πάρει το ματς με τρίποντο στο τέλος, πανηγύρισαν την νίκη με σκορ 68-70.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Κοκκίνης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Η Drunk Team είχε 22 / 43 δίποντα, 2 / 22 τρίποντα, 18 / 24 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Οι 99ers είχαν 19 / 41 δίποντα, 9 / 22 τρίποντα, 5 / 21 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Drunk Team (Κανιάς): Ζενέλι 2, Γκορόγιας 12, Μήτσικας 10(13ρ.), Μουλαρογιάννης 3, Παούρης 31(10ρ.), Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου 10, Σταυρόπουλος (8ρ.).

NA 99ers (Δημάδης): Ασημομύτης, Δημάδης 11, Καθάριος 12, Κοκκίνης 14, Μαραγκουδάκης 9, Μερμίγκης 12(9ρ.), Παντελίδης 11, Παπαπέτρος 1.