31/01/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 14 13 20 - 63 -
Alepoudiarides BC 11 13 21 8 - 53 -

Δεν «λύγισαν» οι Γαλάτες και στο τέλος πανηγύρισαν!

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν καλή δουλειά από το τρίποντο και το σκορ να πηγαίνει στο 7-6. Παυλάκος και Χατζηαντωνιάδης έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, αλλά οι Γαλάτες πέρασαν ξανά μπροστά, με τις βολές του Λαδά και το τρίποντο του Μαντά να διαμορφώνουν το 16-11, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Καρατσαρέας έφερε πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου και σε συνεργασία με τον Παπαδάκο πήγαν το σκορ στο 22-13. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο όταν ο Καλλούλλη με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 27-15. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πριν οι δύο ομάδες πάνε στο ημίχρονο, με τους Πετράκη και Παυλάκο να κάνουν το 30-24.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο να διατηρούν την απόσταση κοντά στους 7 πόντους, αλλά στη συνέχεια υπήρξε αντίδραση από τους Alepoudiarides. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλάθια που ανέβασαν τη ψυχολογία και όχι μόνο πλησίασαν, αλλά έφτασαν και στην ισοφάριση με τον Πατάκα (41-41). Μάλιστα οι Alepoudiarides τελείωσαν μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας την αντεπίθεσή τους με τον Πετράκη (43-45).

Οι Γαλάτες δεν πανικοβλήθηκαν από το προσπέρασμα των αντιπάλων και με τον Λαδά να δίνει ώθηση πήραν ξανά τα ηνία (50-47). Ο ίδιος ήταν αρκετά καθοριστικός ώστε να λειτουργήσει καλά η επίθεση των γηπεδούχων και να φτάσουν στο 59-50 για να πάρουν ξανά τον έλεγχο. Οι Alepoudiarides, έχοντας πλέον αντίπαλο και το χρόνο, δεν αντέδρασαν εκ νέου και κάπως έτσι οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έφτασαν στη νίκη με 63-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 24 πόντους, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 ριμπάουντ. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Δημήτρης Χατζηαντωνιάδης με 5 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες μέτρησαν 13/45 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/22 βολές, 50 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Alepoudiarides είχαν 19/37 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 6/20 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, όπως και 4 κλέψιματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος Τ.): Μαντάς 13(4ρ.), Ανδρικόπουλος Τ. 1(4ρ.), Γαλάνης 3(4ρ.), Καζάνας 6(12ρ.), Καλλούλλη 8(6ρ.), Καρατσαρέας 4(2ρ.), Λαδάς 24(9ρ.), Ντεγιάννης, Παπαδάκος 4(5ρ.)

Alepoudiarides (Τζιώτης): Βιολιδάκης 3(1ρ.), Γιουβανάκης 2(5ρ.), Κάλλης, Παρδακίδης 5(1ρ.), Πατάκας 11(12ρ.), Παυλάκος 7(2ρ.), Πετράκης 20(5ρ.), Χατζηαντωνιάδης 5(18ρ.), Χατζηδημητρίου

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Γαλατών στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους.