11/11/2023
Mikrokosmos 16 11 13 13 - 53 -
Chicago Hulks 10 11 18 7 - 46 -

Δεν λύγισε στα ζόρικα και συνέχισε με νίκη ο Mikrokosmos!

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε το βράδυ του Σαββάτου 11 Νοεμβρίου από τον Σπάρτακο ο Mikrokosmos που ξεπέρασε το εμπόδιο των Chicago Hulks με 53-46. Οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φτάσουν στη 4η νίκη τους (4-4). Οι Hulks το πάλεψαν από τη μεριά τους, όμως στο φινάλε δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι και έπεσαν πλέον στο 5-4.

Ο Mikrokosmos πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, αλλά από κοντά ακολουθούσαν και οι φιλοξενούμενοι. Τα καλάθια των Τσατσαρώνη και Μανίκα ανέβασαν το σκορ στο 15-8, ενώ οι βολές των Ευσταθόπουλου και Φουντά έγραψαν το 16-10 με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Περράκης μπήκε ιδιαίτερα ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο, μοίραζε αλλά και εκτελούσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν τη διαφορά στο +10 (22-12) για πρώτη φορά στο ματς. Παπαγιάννης και Νίκος Τιγγινάγκας ανέλαβαν δράση και βοήθησαν πολύ στην προσπάθεια που έκαναν οι Hulks ώστε από το 27-14 να κάνουν ένα σερί 0-7 και να πλησιάσουν στο 27-21 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας το σερί τους από τη δεύτερη περίοδο πλησίασαν στο δίποντο, με τον Παπαγιάννη να κάνει το 27-25. Περράκης και Γιαννατζόγλου όμως είχαν τη λύση για τον Mikrokosmo ο οποίος ξέφυγε ξανά στο 34-25. Οι Chicago Hulks όμως συνέχιζαν να πιέζουν με αποτέλεσμα όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα με τον Νίκο Τιγγινάγκα να κάνει το 38-39. Το buzzer beater του Γιαννατζόγλου όμως έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 40-39, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Παπαγιάννης και Νίκος Τιγγινάγκας έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα τους (40-43), κάτι που όμως έδειξε να μην αγχώνει τους γηπεδούχους. Ο Περράκης «κουβάλησε» ξανά επιθετικά και με τη βοήθεια του Ευσταθόπουλου, αλλά και του Γιαννατζόγλου πήγαν το σκορ στο 51-44. Η αντίδραση είχε έρθει από τον Mikrokosmo ο οποίος διαχειρίστηκε πολύ καλά τα τελευταία λεπτά και έτσι έφτασε στη νίκη με το 53-36 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Περράκης με 26 πόντους, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 16 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τους Chicago Hulks ξεχώρισε ο Νικόλαος Τιγγινάγκας με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Mikrokosmos μέτρησε 17/52 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 10/21 βολές, 49 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Chicago Hulks είχαν 14/52 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 12/23 βολές, 49 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επίσης, έκαναν 5 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Mikrokosmos Athens (Περράκης): Γιαννατζόγλου 10(8ρ.), Ευσταθόπουλος 5(3ρ.), Κιοσσές, Μανίκας 4(1ρ.), Παπαδημητρόπουλος, Περράκης 26(16ρ.), Τσατσαρώνης 6(5ρ.), Φρυσάλης 2(9ρ.)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Καραμπίνος, Λύτρας, Μαντζούνης 4(8ρ.), Ντέμος, Παπαγιάννης 20(10ρ.), Παρσόπουλος 2(7ρ.), Τιγγινάγκας Α., Τιγγινάγκας Ν. 16(3ρ.), Φουντάς 4(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλε ο Mikrokosmos στην αντεπίθεση των αντιπάλων του.