11/02/2024
Winston Wizards 5 11 10 12 - 38 -
Trelakers 12 14 7 12 - 45 -

Δεν "λυγίζουν" οι Trelakers!

Ιδανικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να τρέξουν το γήπεδο και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Από 4 πόντους μοιράστηκαν  Βαρθαλίτης και Τσουκνιδής για τους TreLakers, ενώ οι  γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα άστοχοι στην αρχή και σημείωσαν μόλις 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμούς οι Wizards και βρήκαν σπουδαία καλάθια κυρίως μέσα από συνεργασίες. Ο Νταής έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα σκοράροντας 5 πόντους με ένα τρίποντο.  Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους με τον Σγούρο να σημειώνει 8 γρήγορους πόντους και να κάνει το 16-26 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους, καταφέρνοντας να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Εξαιρετικός Αποστολόπουλος σημείωσε 9 πόντους, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους "κόκκινους".

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι Winston Wizards κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά, 5 λεπτά πριν την λήξη. Οι TreLakers έδειξαν χαρακτήρα και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ με τα μεγάλα σουτ των Zerva και Τσουκνίδη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στη θέση του οδηγού μέχρι το τέλος και πήραν την πολυπόθητη νίκη με 38-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσουκνιδής με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αποστολόπουλος με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/24 βολές, 7/26 δίποντα και 4/23 τρίποντα, μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 4 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 15/35 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 11 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 15, Καπετάνος 3, Νταής 7, Σταυρόπουλος 4, Τόσουνίδης 6, Τσίκης, Φράγκος 3

TreLakers (Zervas): Zervas 9, Βαρθαλίτης 5, Γκορίτσας 5, Γώγος, Μαυρόπουλος 6, Σγούρος 9, Τσουκνιδής 11, Φωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι!