15/12/2019
Milwaukee Kebabs 7 14 17 6 - 44 -
Peristeri Nets 16 20 13 14 - 63 -

Δεν μασάνε από απουσίες οι Peristeri Nets!

Ούτε οι Milwaukee Kebabs μπόρεσαν να σταθούν εμπόδιο στην τρελή πορεία των Peristeri Nets στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής η αρμάδα του Κοζαδίνου πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 44-63 και διατήρησε το αήττητο!

Με όπλο την γνωστή τους αμυντική λειτουργία και δράστες στην επίθεση τους Στιλπνόπουλο (5π), Τρωιάνο (4π), Σιρινίδη (4π) και Μανουσάκη (3π), οι Peristeri Nets έχτισαν διψήφια διαφορά στα μετά της πρώτης περιόδου, 3-14, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +9, 7-16. Για τους κόκκινους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους έβαλαν οι Σαμπροβαλάκης, Πέτρος Ασπράς και Ανεμοδουράς.

Παίζοντας με σπασμένα τα φρένα στην δεύτερη περίοδο, το συγκρότημα του Κοζαδίνου ξέφυγε στους 20, 14-34, χάρη σε 8 πόντους του Κανή, 4 του Τρωιάνου, 4 του Μανουσάκη και δίποντο του Σιρινίδη. Το μόνο που κατάφεραν οι Milwaukee Kebabs πριν την ανάπαυλα ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 15, 21-36, με τον Πέτρο Άσπρα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους και τους Ανεμοδουρά – Αγαλιώτη να ευστοχούν έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Καραμαλέγκου έκανε προσπάθεια να μαζέψει την διάφορα, μειώνοντας μέχρι και στους 8, με τους Ανεμοδουρά (6π), Πέτρο Ασπρά (4π) και Αγαλιώτη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Περιστεριώτες μπροστά με διψήφια διαφορά 11 πόντων, 38-49, με τον Τρωιάνο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους και τον Bilik να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 38-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Nets δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Bilik, Σιρινίδη και Μανουσάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, έφτασαν στην εύκολη νίκη με 44-63. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά, με τον Αγαλιώτη να ξεχωρίζει με τους 3 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/19 βολές, 11/37 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/11 βολές, 27/59 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 21 λάθη με την σειρά τους.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Kebabs ο Ανεμοδουράς με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/5 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Peristeri Nets ο Μανουσάκης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/12 δίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Ασπράς Α., Ανεμοδουράς 13 (2), Αγαλιώτης 10 (2), Καραμαλέγκος, Ασπράς Π. 12, Νεαμονιτάκης, Τσιγκάκος, Τζώρτζος, Λόης 2, Δημόπουλος 2, Σαμπροβαλάκης 5

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 10, Πανταζόπουλος, Στιλπνόπουλος 7 (1), Bilik 7 (1), Σιρινίδης 10, Μανουσάκης 15, Τρωιάνος 14

Τι μας άρεσε: Η σχετική άνεση των Peristeri Nets να φτάσουν στη νίκη, μετατρέποντας ένα δύσκολο ματς σε υγιεινό περίπατο!