26/06/2023
Komic n Tragic 11 16 16 13 - 56 -
Grava Thunders 9 16 13 15 - 53 -

Δεν πάνε διακοπές οι Summer Tragics!

Το εισιτήριο για τους "16" της Summer Development League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου οι Summer Tragics, καθώς κέρδισαν τους Grava Thunders με 56-53 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Run n' Gun!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Summer Tragics στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Τσιώγκα και βοήθειες των Παπαντώνη, Παπαδόπουλου και Λίγγρη, προηγούνταν με 11-4, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου ο Καραμούζας έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και μείωσε την διαφορά στο καλάθι, 11-9!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Τσιώγκα, 4 πόντους του Λίγγρη και τρίποντο του Σπυράτου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου στο +7, 22-15. Ωστόσο, οι Grava Thunders απάντησαν άμεσα και με 8 πόντους του Βρεττάκου, 4 του Καμουτσή και 4 του Καραμούζα, πλησίασαν στο καλάθι, 27-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τραγικοί" δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 38-29, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 43-38, με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει 6 πόντους και τους Σπυράτο - Λίγγρη να συνδράμουν από 3 έκαστος. Την παρέα του Ντούρμα κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Καραμούζας, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 13 πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 43-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Summer Tragics άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Λίγγρη και Ακτύπη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-53. Για τους Grava Thunders στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καραμούζας, Σουλτάτος και Βρεττάκος, παλεύοντας μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 16/54 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/31 βολές, 15/29 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Summer Tragics ο Παπαδόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Καραμούζας με 25 πόντους (double-double), έχοντας 7/16 βολές, 9/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Summer Tragics (Σπυράτος): Βλάχος, Σπυράτος 6 (2), Τσιώγκας 16 (4), Ντρες, Παπαδόπουλος 14, Πουλάκης, Λίγγρης 14, Παπαντώνης 4, Ποθητός, Ακτύπης 2

Grava Thunders (Ντούρμας): Καμουτσής 6, Γκόγκος, Μάντζαρης, Βρεττάκος 13 (1), Σουλτάτος 5 (1), Καραμούζας 25, Τσιμπίδης 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!