05/07/2022
San Andreas 17 24 14 18 - 73 -
Reload 20 22 19 20 - 81 -

Δεν πάνε διακοπές οι Reload!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Reload κέρδισαν τον San Andreas με 73-81 και ανέτρεψαν το -4 του πρώτου παιχνιδιού και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της Summer Development League, εκεί όπου λογικά θα αντιμετωπίσουν τους Ανυπότακτους Γαλάτες!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να γυρνούν από το 11-6 και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-20, χάρη σε 10 πόντους του Βρέλλη, 5 του Λυράκη και 5 του Λουφόπουλου. Ο Ντάγκας με δύο τρίποντα, ο Χαλκιόπουλος με 4 πόντους και ο Καμπάς με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Λουφόπουλου, 4 του Βρέλλη και τρίποντα των Λυράκη – Σούλτη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δύο φορές στο +4, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου, 41-42. Τον San Andreas κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Χαλκιόπουλου και οι βοήθειες των Χαλούδη, Ορέστη και Φρέρη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δύο τρίποντα του Τρούσα, 4 πόντους του Τσουράπη και 3 του Βρέλλη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 50-61. Το μόνο που κατάφερε ο San Andreas ήταν να μειώσει στους 6, 55-61, με τον Ορέστη να σκοράρει 8 πόντους και τον Χαλκιόπουλο 5. Σκορ τρίτης περιόδου 55-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιβολάρη, αν και είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 61-61, κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρούσα με 9 πόντους, αλλά και βοήθειες των Πανταζή, Βρέλλη και Λουφόπουλου, να φτάσει στην τεράστια νίκη με 73-81! Πάλεψε το συγκρότημα του Βενέτη μέχρι το φινάλε να υπερασπιστεί το +4 του πρώτου αγώνα, ωστόσο οι 8 πόντοι του Χαλκιόπουλου και οι 6 του Γιοβάνη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 16/37 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 17/23 βολές, 20/39 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του San Andreas ο Χαλκιόπουλος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 7/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Reload ο Βρέλλης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 7/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

San Andreas (Βενέτης): Καμπάς 6 (1), Χαλκιόπουλος 24 (1), Ντάγκας 6 (2), Γαδ 4, Γιοβάνης 12 (2), Σαλονικίδης, Χαλούδης 4, Φρέρης 5 (1), Ορέστης 12 (2)

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 20 (1), Τρούσας 18 (3), Σούλτης 5 (1), Πανταζής 4, Βρέλλης 20 (1), Λυράκης 8 (2), Καραγκούνης, Βαλόκης, Τσουράπης 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!