05/12/2019
Dilaveri 12 19 19 16 - 66 -
Μίνωες 11 15 20 13 - 59 -

Δεν… πέφτει από την κορυφή το Dilaveri!

Αήττητο γι’ ακόμα μία αγωνιστική στην Development League παρέμεινε το Dilaveri αφού κέρδισε και τους Μίνως με 66-59 στο κλειστό του Μενιδίου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες  να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους, δίνοντας ταυτόχρονα έμφαση στην άμυνα. Το Dilaveri προηγήθηκε εν τέλει στο 10’ με 12-11 χάρη στα καλάθια των Γόντια, Στιβακτάκη και Μούτσου. Για τους Μίνωες οι Αλεξόπουλος και Παπαστάμος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έγιναν πιο παραγωγικές. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Αντωνάκη και Κανελλόπουλου προηγήθηκαν με 19-23, όμως οι «Πειραιώτες» ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά. Έτσι, με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 12-3, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 31-26 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Ντέρμπι παρέμεινε το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκατζιά και Κανελλόπουλο έγιναν ιδιαίτερα απειλητικοί, όμως το Dilaveri έβρισκε συνεχώς απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δεχόταν. Έτσι, με καλάθια των Γ. Πουπάκη, Δουλουγέρη και Γόντικα παρέμεινε σε θέση οδηγού και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-46).

Μια τελευταία προσπάθεια για να φέρουν τούμπα το ματς έκαναν οι Μίνωες στο τέταρτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας μάλιστα την διαφορά στον πόντο (55-54). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να μπουν σε περιπέτειες. Με σωστή διαχείριση και πρωταγωνιστή τον Δουλουγέρη έτρεξαν ένα σερί 11-5 και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 66-59.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Γόντικας με double double και 17 πόντους (7/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 19 ριμπάουντ). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κανελλόπουλος με 9 πόντους (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/48 δίποντα (39,6%), 6/22 τρίποντα (27,3%) και 10/15 βολές (66,7%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα (40%), 5/16 τρίποντα (31,2%) και 8/18 βολές (44,4%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Δ. Πουπάκης 3 (1), Γ. Πουπάκης 16 (2 τρ., 10 ριμπ.), Γόντικας 17, Μαστοράκης, Στιβακτάκης 4, Μούτσος 10, Δουλουγέρης 14 (3), Τζιας 2

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 5 (1), Αλεξόπουλος 7 (1), Παπαστάμος 6, Κυριακόπουλος 7 (1), Κανελλόπουλος 9, Δερδελάκος 3, Γκατζιάς 8 (1), Αντωνάκης 14 (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Γόντικα στο ζωγραφιστό και τα μεγάλα σουτ του Δουλουγέρη στα τελευταία λεπτά.