13/03/2023
Blastiakos 18 13 18 10 - 60 -
Escapers 13 10 16 8 - 47 -

Δεν πέφτει από την κορυφή ο Blastiakos!

Το βράδυ της Δευτέρας 13 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, ο Blastiakos παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και χωρίς να απειληθεί σοβαρά από τους πάντα μαχητικούς Escapers , έφτασε στη νίκη με 60-47 και παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου την Development.

Ο Blastiakos μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Τυροπώλη να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ με 11 πόντους, διατηρούσε το προβάδισμα με 18 – 13. Για τους μαχητικούς Escapers, ξεχώρισε το δίδυμο Ιωσηφίδη και Aνατολίτη που πέτυχαν από 4 πόντους, με τον Φράγκο να σκοράρει από τα 6.75.

One man show είχαμε στην δεύτερη περίοδο, με τον Τυροπώλη να κάνει απίθανα πράγματα μέσα στο γήπεδο πετυχαίνοντας 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 23. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η παρέα του Τάγκα δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, με τον Ιωσηφίδη να ξεχωρίζει στην επίθεση με 4 πόντους και τους Δεπάστα, Κοσμά και Τάγκα να προσφέρουν από ένα δίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, οι Escapers πάλευαν να μειώσουν το σκορ κυρίως με τον Κοσμά που πήρε σχεδόν όλες τις μάχες κάτω από τα καλάθια με 8 πόντους, όμως ο Blastiakos με τον Τροχαλιά να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 11 πόντους, τον Σωτηρίου να βάζει 4 και τον Θεοδωρομανωλάκη ένα τρίποντο, κρατούσε την υπέρ του διψήφια διαφορά(50-39).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες άρχισαν να βγάζουν κόπωση, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 8 πόντους με Δεπάστα(4)-Κοσμά(4) και τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται εύκολα την υπέρ τους διαφορά και με πολυφωνία στην επίθεση να τελειώνουν το ματς με νίκη 60 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κοσμάς με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Blastiakos είχε 19 / 36 δίποντα, 4 / 29 τρίποντα, 10 / 22 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Escapers είχαν 17 / 43 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Blastiakos(Γεροντάκης): Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης(9ρ.-7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκης 7, Κάτοικος, Λόλας 3(7ρ.), Μόκκας 3, Σωτηρίου 5, Τροχαλιάς 17(10ρ.), Τυροπώλης 23.

Escapers(Τάγκας): Ανατολίτης 8, Βενέτης 2(8ρ.), Δεπάστας 8(9ρ.), Ιωσηφίδης 11, Κοσμάς 13(12ρ.), Τάγκας 2, Φράγκος 3.

Τι μας άρεσε: Οταν βρίσκει ρυθμό ο Blastiakos χάνεται η μπάλα , αλλά και πολλά συγχαρητήρια στην μάχη που έδωσαν οι Escapers.