25/02/2024
Winston Wizards 4 4 14 30 - 52 -
Flint Tropics 16 22 26 20 - 84 -

Δεν πέφτουν απτήν κορυφή οι Flint Tropics!

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά άτυχοι, με τον Φράγκο να τραυματίζεται μόλις στο τέταρτο λεπτό, με αποτέλεσμα οι Wizards να αναγκάζονται να αγωνιστούν με τέσσερα άτομα(!) για 36 λεπτά.

Σαφώς και το παιχνίδι έχασε το ενδιαφέρον του από ένα σημείο και μετά, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν σαφέστατο πλεονέκτημα, βρίσκοντας 38 πόντους στο ημίχρονο, κυρίως με αιφνιδιασμούς. Ανήμποροι επιθετικά οι κόκκινοι εκτελούσαν μόνο τρίποντα από μακριά με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 8-38.

Το παιχνίδι στη συνέχεια εξελίχθηκε σε ελεύθερο μπάσκετ με τις δύο ομάδες να επιχειρούν μόνο σουτ τριών πόντων. Ένα απίθανο στατιστικό χαρακτήρισε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να σουτάρουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό τριών πόντων (48) και να σκοράρουν επίσης ακριβώς τον ίδιο αριθμό (8).

Για τους γηπεδούχους το χέρι του Νταή είχε πάρει φωτιά σημειώνοντας 5 από τα 8 τρίποντα της ομάδα του. Από την άλλη οι Flint Tropics είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τον Τζανετή να ήταν αυτός που ξεχώρισε λίγο παραπάνω με 18 πόντους, δίνοντας και την εμφατική νίκη στην ομάδα του με 52-84.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σκαμαντζούρας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καπετάνος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Winston Wizards (Νταής): Καπετάνος 15, Νταής 20, Σταυρόπουλος 10, Τόσουνίδης 7, Φράγκος

Flint Tropics (Σκαμαντζούρας): Γκατζηρούλης, Γκατζηρούλης 5, Γράσσος 7, Ευθυμιόπουλος, Καραντζής 9, Λιαροστάθης, Λουκάκης 8, Σκαμαντζούρας 11, Τζαμτζής 10, Τζανετής 18, Τσέκερης 6, Χατζηνάκης 10

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Φράγκου!