Retro Pacers 18 8 16 25 - 67 -
G-vana 11 10 16 17 - 54 -

Δεν πέφτουν από την κορυφή οι Retro!

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμειναν οι Retro Pacers, καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο της αξιόμαχης G-Vana στο Μαζαράκη.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στις επιθέσεις τους, αφού είχαν λειψό ρόστερ. Οι Retro Pacers ήταν ανώτεροι και με καλάθια των Μπουρμπόν, Ανδρεάδη και Βασιλειάδη προηγήθηκαν με 18-11. Για τους φιλοξενούμενους ο Θάνος ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο... δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νικήτα και Ψωμιάδη να αποτελούν δύο επιπλέον λύσεις στην επίθεση, όμως η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα. Ο Μπουρμπόν συνέχισε να σκοράρει από μακρινή και μέση απόσταση, ενώ οι Βασιλειάδης και Τσιλιμπάρης κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό. Σκορ ημιχρόνου, 26-21.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 16 πόντους και τους Retro να έχουν και πάλι προβάδισμα 5 πόντων (42-37). Για τους γηπεδούχους οι Καζαφέρης και Μπουρμπόν ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, ενώ από την G-Vana οι Θάνος και Ψωμιάδης ήταν αυτοί που διακρίθηκαν.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια με τους Λιάνα, Μπαρμπέρη και Θάνο να επιστρέψουν στο ματς, όμως οι "άσπροι" με πρωταγωνιστές τους Ανδρεάδη και Μεντή συντήρησαν την διαφορά και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 67-54. Έτσι, η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου με ρεκόρ 21-2 παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Μπουρμπόν με double double και 28 πόντους (4/5 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 2/2 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/29 δίποντα, 13/43 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/56 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Ανδρεάδης 11 (3), Βαμβακάρης 2, Βασιλειάδης 9 (1), Μπουρμπόν 28 (6), Τσιλιμπάρης, Μεντής 10 (1), Καζαφέρης 7 (2)

G-Vana (Νικήτας): Θάνος 19, Μπαρμπέρης 3 (1), Νικήτας 11, Ψωμιάδης 13 (3), Λιάνας 4 (1), Τσατσαλής 4

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Μπουρμπόν από την περιφέρεια!