05/10/2021
New World Fix 16 20 14 6 - 56 -
Στιφάδο Bulls 17 14 21 17 - 69 -

Δεν πείθουν, αλλά κερδίζουν οι Στιφάδο Bulls!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 9 πόντους, οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν τους New World Fix με 56-69 και έκαναν το 3/3 μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής της Elite League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 16-17, χάρη σε 7 πόντους του Ρωμοσιού, 6 του Πρόκου και 4 του Μυστιλόγλου. Το δίδυμο Σιάποντη – Ζωγράφου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Λογγίτσης και Ζωιτός.

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Σιάποντη (6π), Μπερδεμπέ (3π) και Τσεκουρλούκη (3π), βρέθηκαν στο +9, 36-27. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 5, 36-31, με τον Μυστιλόγλου να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και τον Πρόκο να βρίσκει στόχο από την περιφέρεια.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Πρόκου, 6 του  Μυστιλόγλου και 6 του Ρωμοσιού, οι Ταύροι πήραν κεφάλι στο σκορ με 50-52! Το δίδυμο Σιάποντη – Ζωιτού τραβούσε το κουπί στην επίθεση των New World Fix στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 8 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 50-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Χατζή έσφιξε την άμυνά της και με τους Ρωμοσιό – Jay Jay να φωνάζουν παρών με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-69. Για το συγκρότημα του Γαλανού στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Ζωιτός με τους 4 πόντους που πέτυχε, ωστόσο δεν έφταναν για τους New World Fix!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 22/45 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/20 βολές, 23/47 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 7 τάπες!

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/7 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Στιφάδο Bulls ο Μυστιλόγλου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 5 μπλοκ.

New World Fix (Γαλανός): Σταυρόπουλος 3, Λογγίτσης 3 (1), Μπερδεμπές 3, Ζωγράφος 5, Ζωιτός 14 (2), Τσεκουρλούκης 3 (1), Πισσάνος 2, Κανελλόπουλος 4, Σιάποντης 19 (4)

Στιφάδο Bulls (Παγουλάτος): Ρουμελιώτης 1, Δαρμογιάννης 2, Πρόκος 16 (1), Μπαλαούρας, Jay Jay 6, Μυστιλόγλου 14 (1), Ρωμοσιός 25 (1), Μπασδάνης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Στιφάδο Bulls!