19/02/2022
Athens Crips 9 16 16 18 - 59 -
The Jokers 14 17 9 13 - 53 -

Δεν πιάνονται οι Crips!

Δείχνοντας εμφανέστατα μια εικόνα ομάδος με ψυχολογία, αυτοπεποίθηση και ξεκάθαρους ρόλους, οι Athens Crips πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 59-53 απέναντι στους Jokers, οι οποίοι ξέμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης.

Δύο εύστοχα τρίποντα από Πανόπουλο και Μαρακάκη από Jokers και Crips αντίστοιχα έδωσαν έναν όμορφο ρυθμό στις αρχές της αναμέτρησης, οι Σμυρλής και Καλλινίδης ακολούθησαν σε απόδοση, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-14 για Jokers, οι οποίοι έδειχναν να κρατούν τα ηνία του αγώνα.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων… κλείδωσε τα επιθετικά ατού των Crips, με την παρέα του Αργυρούλη να δυσκολεύεται να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τη διαφορά να ανεβαίνει στους δέκα (9-19) στα μέσα της περιόδου, με τον Πανόπουλο να κάνει αυτό που ξέρει όσο λίγοι στην κατηγορία, να σκοράρει δηλαδή και να οδηγεί τους Jokers στο προβάδισμα ημιχρόνου με 25-31, με τους Αργυρούλη και Κουρκούλη από την άλλη να ανεβάζουν ρυθμούς και να κλείνουν την ψαλίδα του σκορ.

Οι Crips μπήκαν με διάθεση να μειώσουν τη διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα… ίσα, με τον Σμυρλή να αναλαμβάνει το ανακάτεμα της τράπουλας επιθετικά, είτε δημιουργώντας είτε σκοράροντας, τον Κουρκούλη να ακολουθεί και να… σιγοντάρει, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του μπροστά με 41-40.

Το ματς άναψε για τα καλά, κάθε φάση με το ματς ισόπαλο ήταν μια μικρή… μάχη και οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξεφεύγουν στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους Σμυρλή και Λάντζα να σκοράρουν, το παιχνίδι να πηγαίνει στην… ρουλέτα των βολών, με τους Crips να είναι πιο ψύχραιμοι και να επικρατούν με το τελικό 59-53.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Σμυρλής με 12 πο τους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Jokers πολύ καλός ήταν ο Γιάννης ο Πανόπουλος με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/53 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 3/5 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/28 δίποντα, 5/36 τρίποντα, 10/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.

Athens Crips (Μαρακάκης) : Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 12, Κουρκούλης 10, Σμυρλής 12, Λάντζας 2 (13 ριμπ.), Μαρακάκης 10, Ζαγαλάκης 13.

Jokers (Πανόπουλος) : Τζιτζογλάκης 2, Πανόπουλος 28, Κηρύκος 5 (12 ριμπ.), Καλλινίδης 7, Καραγιαννίδης 11 (15 ριμπ.).

Τί μας άρεσε : Πολύ όμορφος αγώνας, πολύ όμορφο και το κλίμα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!