11/11/2021
Gourmedistas 8 16 19 18 - 61 -
Aguanile 11 26 12 14 - 63 -

Δεν πιάστηκε η Aguanile!

Επιστροφή στις νίκες για την Aguanile στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς άντεξε στην πίεση των Gourmedistas στα τελευταία λεπτά και έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-63 στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής, με τους ηττημένους να παραμένουν χωρίς νίκη.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Aguanile να προηγείται με 8-11, μετά από 4 πόντους του Σιμιτσόπουλου και βοήθειες των Μπάρα, Τζιγκουνάκη και Καλαφάτη. Ο Μπάρλας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Τζιγκουνάκη (7π), Μπάρα (6π), Σιμιτσόπουλο (4π) και Καλαφάτη (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 13 πόντων, 24-37. Τους Gourmedistas κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γιούργας και Τουμπανάκης με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου η Aguanile είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, όταν με ηγέτη τον Καλαφάτη με 8 πόντους, προηγούταν με 35-49. Ωστόσο, στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πλακομιχελάκη με 4 τρίποντα, αλλά και 7 πόντους του Μπάρλα, πλησίασαν στους 6, 43-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Aguanile αν και είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στο καλάθι, 49-51, διατήρησε την ηρεμία στο παιχνίδι της και με τους Γκέγκιο – Τζιγκουνάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Κολωνό με 61-63. Ο Πλακομιχελάκης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για την ανατροπή των Gourmedistas, ωστόσο οι 9 νέοι πόντοι που πέτυχε εκείνος και τα δύο τρίποντα του Γιούργα δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 14/43 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/9 βολές, 24/52 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Gourmedistas ο Πλακομιχελάκης με 23 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/5 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκανε 4 λάθη, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε άλλες τόσες φορές. Κορυφαίος της Aguanile ο Τζιγκουνάκης με 13 πόντους (triple-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/12 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 13 (!) ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 7 λάθη.

Gourmedistas (Σαΐτης): Πλακομιχελάκης 23 (6), Γιούργας 15 (3), Καλοχριστιανάκης, Τουμπανάκης 3, Φραγκοδημητρόπουλος, Σαΐτης 5, Μαυράκης 2, Μπάρλας 13

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 6, Μπάρας 8 (2), Σιμιτσόπουλος 12, Καλαφάτης 18, Γκέγκιος 6, Τζιγκουνάκης 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό παιχνίδι που έκαναν οι δύο κορυφαίοι του αγώνα, Πλακομιχελάκης και Τζιγκουνάκης!