29/06/2020
Milwaukee Sucks 3 14 14 18 - 49 -
Griffins 18 15 14 31 - 78 -

Δεν σπάει το αήττητο των Griffins!

Το 18/18 έκαναν στον τέταρτο όμιλο της Master League οι Griffins, καθώς για την 20η αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Milwaukee Sucks με 49-78 , με τους πράσινους να ολοκληρώνουν την χρονιά με 10-10 ρεκόρ.

Ο Καββαθάς από την περιφέρεια ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο ματς, δίνοντας για πρώτη και για τελευταία φορά το προβάδισμα στους Milwaukee Sucks, καθώς στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Ρομποτής και Κοτσόλης έκαναν παπάδες και με 8 πόντους του Δημήτρη και 7 του Στέφανου, οι μπλε έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 3-18!

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο οι Griffins πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων, 17-33, μετά από 5 νέους πόντους του Κοτσόλη και 3/4 βολές του Κιαχόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Οικονόμου (7π), Γανέλης (4π) και Γκολφινόπουλος (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Ρομποτή και τρίποντα των Ζυγούνα – Βρέλλη, το συγκρότημα του Χρόνη διατήρησε την απόσταση ασφαλείας 16 πόντων, 31-47. Δεν μπόρεσαν ούτε και σε εκείνο το σημείο οι Milwaukee Sucks να μαζέψουν την διαφορά, παρά τους 7 πόντους του Φωτόπουλου και το τρίποντο του Διαμάντη. Σκορ τρίτης περιόδου 31-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Griffins έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-78, έπειτα από 10 πόντους του Βρέλλη, 9 του  Τσάκαλη και 7 του Κιαχόπουλου. Για τους Milwaukee Sucks στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Καββαθάς με 9 πόντους; ενώ από 3 είχαν οι Διαμάντης και Φωτόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 13/40 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/27 βολές, 18/46 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 3/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Griffins ο Κοτσόλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 4/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Φωτόπουλος 10 (2), Καββαθάς 12 (2), Σαμιωτάκης 1, Γανέλης 6, Οικονόμου 9 (1), Διαμάντης 6 (2), Γκολφινόπουλος 5 (1)

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 18 (1), Ζαχαρτσένκο, Κιαχόπουλος 11 (1), Βρέλλης 18 (3), Τσάκαλης 11 (1), Ζυγούνας 5 (1), Ρομποτής 15 (2)

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο όπου χορτάσαμε μπάσκετ!